Pani z Nowego Sącza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 06 maja 2021 20:29

Obraz nieznanego twórcy powstał prawdopodobnie w XVI w. i jest syntezą dwóch stylów, gotyckiego i renesansowego. „Skarb religijny i artystyczny” – tak określił go jeden z wybitnych znawców sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adam Bochnak. Uznał go za najpiękniejszy wizerunek Maryi na polskiej ziemi. Co więcej, poddał go dokładnej analizie i wysnuł wnioski odnośnie jego pochodzenia i stylu, które ogłosił drukiem. Obraz szczególny, wyjątkowy, niezwykle piękny zdobi ołtarz główny Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu.


Początki ikony ufundowanej prawdopodobnie przez Zofię Jordan z Zakliczyna datuje się na drugą połowę XVI w. Namalował ją techniką temperową na prostokątnej, półkoliście zwieńczonej desce lipowej o wymiarach 200×120 centymetrów nieznany malarz wywodzący się ze szkoły krakowskiej lub nowosądeckiej.

 

 

 

 

Na złocistym tle zdobionym złotą ornamentyką przedstawił artysta Madonnę piastującą na lewym przedramieniu Dzieciątko. W prawej dłoni trzyma Ona berło. Ubrana jest w czerwoną, przepasaną poniżej piersi wąskim paskiem suknię oraz szafirowy płaszcz ze złotą bordiurą (obramowaniem) i zielonej barwy podbiciem spięty pod szyją złotą klamrą i paskiem. Szyję Najświętszej Panienki zdobi ozdobny wisior. Syn Boży, który wyglądem przypomina dorosłego człowieka w miniaturze ubrany jest w czerwoną koszulkę i sięgającą stóp kwiecistą szatę. Lewą dłonią przytrzymuje spoczywającą na kolanach kulę ziemską, a prawą rączkę podnosi w geście błogosławieństwa. Ukoronowane głowy Chrystusa i Maryi otaczają złociste aureole. Korona Matki Bożej podtrzymywana jest przez dwa anioły.
Obecnie korony stanowią jedyną ozdobę wizerunku. Po II wojnie światowej konserwatorzy wykonujący renowację malowidła zdjęli z niego pozłacaną sukienkę oraz drogocenne ozdoby i umieszczone wota. Aby zabezpieczyć łaskami słynący obraz przed zbezczeszczeniem, zasłania się go na noc zasuwą z malowidłem przedstawiającym Zesłanie Ducha Świętego. Jest ono dziełem, które wyszło w 1905 r. spod pędzla włoskiego malarza Ulissesa Passaniego.


Wierni od wieków oddają hołd Bogurodzicy. Za Jej pośrednictwem wielu pątników zostało cudownie uzdrowionych lub otrzymało potrzebne łaski. Świadczy o tym bogactwo wotów dziękczynnych zgromadzonych przez te wszystkie lata w nowosądeckim sanktuarium. Przejawem szczególnego kultu są odprawiane regularnie nowenny, nabożeństwa maryjne, nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia czy istnienie Apostolstwa Modlitwy i Żywego Różańca.
W dniu 10 sierpnia 1963 r. kardynał Stefan Wyszyński koronował obraz Matki Bożej Pocieszenia.