Ciemna strona życia: piekło, szatan
Czy piekło jest puste? PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
piątek, 17 lutego 2017 10:50

Niedawno przeżywaliśmy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, podczas którego rozważaliśmy niepojętą tajemnicę miłości Boga do grzesznego człowieka. Padło wiele pięknych słów obrazujących walkę, którą każdego dnia toczy Pan o duszę ludzką.

 

Ludzie z radością powtarzali słowa, że wystarczy najdrobniejszy akt skruchy, nawet na łożu śmierci, aby dostąpić zbawienia. Nietrudno więc dojść do wniosku, że piekło, o którym mówi nam nauka Kościoła, jest… puste.

 

Więcej…
 
Sekty- zagrożenie naszych czasów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 16 lipca 2016 03:02

„Zło, że ludzie przestali wierzyć w Boga,

Nie polega na tym, iż nie wierzą już w nic,

Ale że są gotowi uwierzyć we wszystko.”

G.K. Chesterton

 

Wszyscy jesteśmy świadkami pewnych przemian w religijności człowieka. Przemian, których dokonuje dorastając i dojrzewając, ale także przemian w przyjmowaniu wielu prawd i wartości. Dostrzegamy pojawianie się nowych ruchów religijnych i parareligijnych. Są to zarówno ruchy religijne związane z odległymi w czasie lub przestrzeni tradycjami religijnymi takimi jak buddyzm czy hinduizm, jak też ruchy reprezentujące tradycje nie tylko religijne, ale także naukowe i paranaukowe.

Poprawiony: sobota, 16 lipca 2016 10:15
Więcej…
 
Opętanie i choroby PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 15 lutego 2016 18:58

Rozpoczynamy okres Wielkiego Postu – czas modlitwy, zawrócenia ze złej drogi i duchowej refleksji nad naszymi relacjami z Bogiem. Może trzeba tam coś ulepszyć, jeszcze bardziej i intensywnej popracować nad nimi?Chciałabym, abyśmy zastanowili się nad cierpieniem fizycznym i duchowym.  Rozważmy też grzech bałwochwalstwa, czyli świadome złamanie pierwszego przykazania, które brzmi: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Nakłada ono obowiązek stawiania Boga na pierwszym miejscu w naszym życiu. O bliższe przybliżenie tematu poprosiłam ks. Tomasza Stefanowskiego SAC, egzorcystę.


Poprawiony: poniedziałek, 15 lutego 2016 19:30
Więcej…
 
Słabość Złego Ducha PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 30 stycznia 2014 01:00

Można ostatnio zauważyć w wypowiedziach wielu wiernych niepokojące lęki, płynące z potencjalnego zagrożenia, jakie niesie ze sobą osoba Złego Ducha. Stąd w wypowiedziach polskich biskupów wyczuwa się niepokój o tych wiernych, którzy zbytnio popadają w paniczny lęk przed diabłem oraz o tych księży, którzy zanadto akcentują owo zagrożenie.

 

 

1. Wstęp

 

 

Skoro wierzymy w Chrystusa, który pokonał szatana raz na zawsze poprzez ofiarę krzyża, musimy też dobrze rozłożyć akcenty w doświadczeniu walki duchowej, w której świadomość, że chrześcijaństwo już tę wojnę wygrało dzięki Jezusowi z Nazaretu, stawia nas pośród zwycięzców! Podkreślając, więc nade wszystko zasługi Chrystusa oraz Jego zwycięstwo nad grzechem i szatanem, chcę dodatkowo zwrócić uwagę na kilka słabości Złego Ducha, których świadomość w naszym osobistym doświadczeniu walki wewnętrznej może nam przyjść z pomocą, byśmy nie ulegali lękowi, który w żaden sposób nie ma poparcia w tym, co nazywamy Dobrą Nowiną!

Więcej…
 
Medytacja Vipassana i Transcendentalna - Prawdy i mity PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 06 sierpnia 2013 14:56

Czyli o tym, jak chcąc przybliżyć się do Pana Boga, można wpaść w sidła Złego.

 

 

W ostatnich czasach zauważa się wielkie, graniczące z zachwytem zainteresowanie technikami medytacji, samokontroli, udoskonalania umysłu, samoleczenia itp. Z uwagi na to, że techniki te łączy się z religiami, a więc i duchowością, zainteresowanie to nie omija środowisk zakonnych, które nastawione są przecież na pogłębianie życia duchowego.

 

 

Trudno się dziwić zwiększonej uwadze na tak promowane techniki, skoro współczesny człowiek bywa często zagubiony, pozbawiony wewnętrznego światła wiary, a cóż dopiero mówić o osobach poświęconych Bogu, których życie wewnętrzne nierzadko cechuje oschłość na drogach wiary. Wystarczy poczytać żywoty świętych, aby się o tym przekonać. Oczywiście, oschłość nie musi być zawiniona, bo stanowić może drogę oczyszczenia na drodze poznania i zjednoczenia z Bogiem Żywym. Kłania się tutaj św. Jan od Krzyża, który dostarcza wszechstronnych wskazówek w tym względzie, pouczając o właściwych ścieżkach duchowych i przestrzegając przed zwodzeniem Złego, które łatwo może odciągnąć człowieka z dróg Pańskich.

 

 

Więcej…
 
Moc Kościoła w walce ze złymi duchami... PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 28 lipca 2013 17:48

Wiele osób które spotykam w swoim posługiwaniu, pyta mnie o to, jak się bronić przed zniewoleniami, czy nawet opętaniem...

 

Wstęp

 

Chciałbym w tym opracowaniu wyjść nieco na przeciw tym wszystkim, którzy noszą w sercu jakieś obawy czy lęki w tym względzie i wskazać na kilka podstawowych narzędzi jakie mamy dzięki Bogu i Kościołowi w obronie przed siłami zła.

A skąd w ogóle ten problem? Otóż z racji tego, że w momencie chrztu św. staliśmy się ukochanymi dziećmi naszego Boga, szatan robi wszystko, by tę godność dzieci Bożych w nas zniszczyć, poprzez nakłanianie nas do złego. Jeśli się mu to uda, na poziomie zwykłej nieraz pokusy, a człowiek z tym nic nie zrobi, ale wchodzi coraz głębiej w grzech, zły duch przedstawia kolejne propozycje sięgające poważnych zdrad Pana Boga czy nawet zawierania paktu ze złym. Cały więc problem zniewoleń i opętań leży w zdradzie Boga, której człowiek się dopuszcza. Szatan w przeciwieństwie do Pana Boga nie szanuje naszej wolnej woli i gdy ma możliwość skorzystania ze „szczeliny serca”, utworzonej z powodu niewierności człowieka, to wchodzi można powiedzieć z butami w nasze życie. Jak więc do tego nie dopuścić?

 

Więcej…
 
W sidłach fałszywego uzdrowienia PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 30 kwietnia 2013 15:31

Dzisiejsza kultura masowa robi wszystko, by wyprzeć ze świadomości nowoczesnego człowieka pojęcie cierpienia. Reklama, kreowane modele życia i ciągła pogoń za sukcesem i pieniądzem sprawiają, że tworzona jest iluzja szczęśliwego życia bez zmartwień, chorób i cierpienia.

 

Cierpieć to ludzka rzecz…

 

Nieustanne próby odciągnięcia człowieka od tego co prawdziwe i trudne, spełzają jednak na niczym. Nie jest bowiem możliwe uniknięcie tego, co wpisane zostało w ludzką egzystencję u zarania dziejów. Wielu dzisiaj ulega tej urojonej rzeczywistości, w której nie ma miejsca ani na to co prawdziwe w człowieku, ani tym bardziej na to co Boże. Nie da się bowiem pogodzić fałszu rzeczywistości ze Stwórcą tego co prawdziwe. Wielu więc odchodzi od prawdziwej duchowości, od Boga i Kościoła.

 

Poprawiony: wtorek, 30 kwietnia 2013 21:38
Więcej…
 
Bandyta, który zdobył wieczność. PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
piątek, 26 kwietnia 2013 15:38

Wielu z nas doświadczyło lub doświadcza trudnych sytuacji, upadków, cierpienia spowodowanego lekkomyślnością, brakiem zastanowienia lub czynnikami nie zależnymi od nas. Po takich doświadczeniach często zastanawiamy się co mamy zrobić dalej w swoim życiu aby je odbudować, aby naprawić to co uczyniliśmy złego, aby choć na krótki czas życia zmienić swoje postępowanie i doświadczyć szczęścia.
Towarzyszą nam wtedy myśli, że nasze życie jest już całkiem przegrane, że tylko śmierć nam pozostała lub inne formy, nałogi, które mają nas odciągnąć od tych myśli.  Często też jesteśmy atakowani przez szatana, który przychodzi do nas w takich trudnych chwilach i próbuje nam uświadomić, że nie potrzebujemy pomocy Boga, nie potrzebujemy żadnych zmian, że sami sobie ze wszystkim poradzimy lub popycha nas do uwolnienia się od tego cierpienia, od tych wszystkich upadków podsuwając nam tez myśli samobójcze.

 

Przypominam więc to rozważanie dla wszystkich, którzy są pogrążeni w różnych nałogach, którzy upadli tak nisko lub zostali zepchnięci na margines życia, także dla tych, którzy popełnili różne złe uczynki włącznie z pozbawieniem życia innych, aby nie poddawali się tym wszystkim złym i podstępnym myślom, że Bóg już ich nie kocha, że mogą liczyć tylko na wieczne potępienie, że Bóg im nie wybaczy. TAK NIE JEST.

 

Więcej…
 
Okultyzm - nowe formy zagrożeń dla rodziny PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
piątek, 19 kwietnia 2013 13:41

Często chrześcijanin XXI wieku staje wobec jakiejś sytuacji, czy narzuconego poprzez modę stylu życia i nie jest w stanie stwierdzić, czy to jest dobre czy złe. Co więcej, wiele spraw, które są obce duchowi Ewangelii, podaje się nam katolikom, w takim opakowaniu, które stwarza iluzję dobra, a w rezultacie działa destrukcyjnie na człowieka.

 

Jakiś czas temu spotkałem się z pytaniem: „Proszę księdza, czy obecny czas jest trudniejszy dla chrześcijan niż ten przed pięćdziesięcioma czy dwustu laty?”. W pierwszym momencie pomyślałem – i takiej zresztą udzieliłem odpowiedzi – że chyba każdy człowiek żyjący w swojej epoce, ma wrażenie, że tym pokoleniom przed nami było nieco lżej. Gdy jednak zastanawiam się nad tym dłużej, dochodzę do wniosku, że może nie jest nam trudniej, ale na pewno ilość wyzwań duchowych, jakie stają dzisiaj przed chrześcijaninem jest o wiele większa, niż to było jeszcze parędziesiąt lat temu. W pogoni za łatwym szczęściem Kiedyś ludzie mieli łatwość identyfikowania się z daną religią czy nurtem myślowym. Dzisiaj rzeczywistość jest dużo bardziej rozmyta.

 

Więcej…
 
Walka duchowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 18 kwietnia 2013 13:44

Modlitwa gwarantuje więź z Bogiem
i umacnia zaufanie do Niego,
a także zapewnia uległość Duchowi,
który Słowem włada.

    

Walka jest duchowa, bo nasz przeciwnik to byt duchowy, więc choć do tej walki wykorzystuje on nie tylko nasz wymiar duchowy, lecz bardzo chętnie również emocjonalny i cielesny, to jednak nasze zwycięstwo czy porażka w tej walce zależy od mocy naszego ducha, opartego na Bożym Duchu, na Duchu Świętym.
     

 

Jest to ciężka walka i Katechizm wyjaśnia, skąd się ona bierze: "Przez grzech pierwszych rodziców diabeł uzyskał pewnego rodzaju panowanie nad człowiekiem, chociaż człowiek pozostaje wolny. Grzech pierworodny pociąga za sobą "niewolę pod panowaniem tego, który ma władzę śmierci, to jest diabła" [por. Hbr 2,14]. Nieuwzględnianie tego, że człowiek ma naturę zranioną, skłonną do zła, jest powodem wielkich błędów w dziedzinie wychowania, polityki, działalności społecznej i obyczajów" [KKK 407]. I dalej przypomina Kościół, że "ta dramatyczna sytuacja świata, który "cały... leży w mocy Złego" (1 J 5, 19), sprawia, że życie człowieka jest walką: w ciągu bowiem historii ludzkiej toczy się ciężka walka przeciw mocom ciemności; walka ta zaczęta ongiś u początku świata trwać będzie do ostatniego dnia, według słowa Pana. Wplątany w nią człowiek wciąż musi się trudzić, aby trwać w dobrym, i nie będzie mu dane bez wielkiej pracy oraz pomocy łaski Bożej osiągnąć jedności w samym sobie" [KKK 409; por GS 37].
     

 

Więcej…
 
KIM JEST NASZ NIEPRZYJACIEL I JAK ON DZIAŁA? PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 04 kwietnia 2013 01:58

ZARYS KATOLICKIEJ DEMONOLOGII

 

I.     DLACZEGO TEN TEMAT?


       
    

Z Bożego Objawienia dowiadujemy się, że naszym największym wrogiem jest szatan. Ani największe kataklizmy przyrody, ani najgorsze choroby i epidemie, ani najokrutniejsi tyrani ziemscy, ani mocarstwa dysponujące potężnymi armiami i nuklearnymi arsenałami, ani ideologie usiłujące narzucić światu przemocą swoje obłąkane poglądy nie są tak groźne i niebezpieczne jak złe duchy, określane  diabłami  demonami i w inny sposób. Te bowiem mogą nam szkodzić nie tylko na tym świecie, i to wiele bardziej niż wszystko inne, ale także i przede wszystkim zależy im na pozbawieniu nas najwyższego dobra - życia wiecznego, a więc ich złowrogie działanie sięga poza ziemski czas, w wieczność. Bóg ofiarowuje nam życie wieczne w szczęściu i pomaga w jego osiągnięciu, szatan natomiast mobilizuje wszystkie swoje możliwości, aby nas unieszczęśliwić na zawsze.

 

Więcej…
 
Sekta - droga do opętania... PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
sobota, 16 lutego 2013 15:37

Sekta, z łac. sequor: iść, podążać za kimś, czyli jak sama nazwa mówi sekta to droga, którą się podąża. Sekta tworzy grupę społeczną, która w swych zamierzeniach izoluje się od reszty społeczeństwa, tworzy własną hierarchie wartości oraz posiada własnego przywódcę.

 

zagubieni...

 

Sekty działają bardzo dynamicznie, werbują ludzi wrażliwych, inteligentnych, ciekawych świata, poszukujących, ale przede wszystkim ludzi szukających miłości i akceptacji. Znam kobietę, która poprzez brak zainteresowania ze strony rodziców, bardzo szybko odnalazła się w takiej destrukcyjnej grupie. Nie musiała szukać długo, wystarczyło jedno spotkanie z człowiekiem, który okazał jej swoje zainteresowanie. Jedno spotkanie zawarzyło na jej zyciu. Jedno spotkanie na ulicy i na parę lat trafiła do ruchu Hare Kryszna.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2