Wiadomości
Kard. Brenes: przebaczam sprawcy podpalenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 16:53
Papież Franciszek skierował list do kard. Leopoldo José Brenesa, arcybiskupa Managui w Nikaragui. Wyraził w nim swój smutek i zapewnił o wsparciu modlitewnym w związku z piątkowym atakiem na miejscową katedrę. W wyniku podpalenia przez nieznanego sprawcę zniszczony został zabytkowy krucyfiks i wnętrze kaplicy Krwi Chrystusa.Kard. Brenes odczytał papieski list podczas Mszy odprawionej w niedzielę, którą ogłosił „dniem ciszy i modlitwy”. „Drogi bracie, towarzyszę ci w smutku z powodu tego aktu wandalizmu, jestem blisko ciebie i twojego ludu. Modlę się za was wszystkich” – napisał Papież.


Więcej…
 
Atak na katedrę w Nikaragui PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 01 sierpnia 2020 19:36
Niezidentyfikowany mężczyzna w bluzie z kapturem wrzucił koktajl mołotowa do kaplicy Krwi Chrystusa znajdującej się w katedrze w stolicy Nikaragui. Pożar został szybko ugaszony przez strażaków, jednak ogień prawie doszczętnie strawił m.in. zabytkowy krucyfiks z IV wieku. Żadnej z osób, które przebywały wówczas w kościele, nic się nie stało. „To akt terroryzmu. Nasza wspólnota została bardzo zraniona” – powiedział kard. Leopoldo José Brenes, arcybiskup Managui.

 

 

 

Więcej…
 
Europa: rośnie liczba ofiar handlu ludźmi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 01 sierpnia 2020 16:44
Liczba osób, którzy na kontynencie europejskim zostają ofiarami handlarzy ludźmi z roku na rok wzrasta. W 2015 roku było ich około 10 tys., a trzy lata później już o 5 tys. więcej. Zdaniem ekspertów z Rady Europy do spraw Handlu Ludźmi liczba ta jest jednak o wiele wyższa, trudna do oszacowania ze względu na ukryty charakter tego procederu.


Manuela de Marco z włoskiego Caritas wskazuje, że w ostatnich latach handel ludźmi w tym kraju wzrósł m.in. z powodu napływu migrantów. Szczególnie jest to widoczne w „niewolniczej” pracy migrantów na budowach, czy w rolnictwie.

 

 

Więcej…
 
Ulicami polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 06 stycznia 2020 23:38
W niemal 900. miejscowościach w Polsce odbyły się dziś Orszaki Trzech Króli. Na hasło tych ulicznych jasełek wybrano słowa „Cuda, cuda ogłaszają”, które pochodzą z kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Uczestnicy dziękowali za „wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny”, m.in. Cud nad Wisłą, ale też zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

 

 


Jeden z największych Orszaków Trzech Króli przeszedł ulicami Warszawy, a poprowadził go kard. Kazimierz Nycz. „Od początku Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a dzisiaj w prawie 900. miejscowościach Polski, towarzyszy nam ta wielka troska, aby to był Orszak dla wszystkich. Dla tych, którzy przychodzą wyznać swoją wiarę i dać jej świadectwo, dla tych wszystkich, którzy szukają Pana Jezusa i drogi do Niego, a nawet dla tych wszystkich, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, bo przecież Święto Objawienia Pańskiego to jest święto misyjności Kościoła i święto powszechności zbawienia” – powiedział kard. Nycz.

Poprawiony: poniedziałek, 06 stycznia 2020 23:47
Więcej…
 
Święta dla niepełnosprawnych w domach Betel PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 06 stycznia 2020 23:28
Święta to wyjątkowy i trudny czas dla niepełnosprawnych mieszkańców domów Ruchu Betel, którzy w większości pochodzą z dysfunkcyjnych środowisk i zostali w dzieciństwie porzuceni przez swoich rodziców. Podobnie przeżywają Boże Narodzenie podopieczni tego stowarzyszenia w Etiopii, gdzie osoby z niepełnosprawnością traktowane są bardzo źle, są marginalizowane i wyrzucane z domów. Bez wsparcia innych nie mają szans na przeżycie.

 

 

 

Więcej…
 
Burkina Faso: ISIS jeszcze nie umarł, chrześcijanie cierpią PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 22 września 2019 18:38
Jeżeli ktoś uważa, że fundamentalizm islamski skończył się wraz ze zwycięstwem nad Państwem Islamskim w Iraku i Syrii, to jest w wielkim błędzie. ISIS jeszcze nie umarł – powiedział dyrektor włoskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, komentując obecną sytuację w Burkina Faso.


Alessandro Monteduro wezwał do wzięcia udziału w kampanii, której celem jest wsparcie formacji seminarzystów tego afrykańskiego kraju. „Nowi kapłani są absolutnie potrzebni dla tamtejszego Kościoła, aby wesprzeć i dać nadzieję tym odważnym wspólnotom wiernych, prześladowanym przez ekstremizm islamski”.

Więcej…
 
Ks. Studnicki: chcemy skutecznie walczyć z nadużyciami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 22 września 2019 18:22
„Pracujemy nad programem dla seminariów diecezjalnych i zakonnych. Chcemy bowiem, aby już na samym początku formacji uczyć się, jak zapobiegać nadużyciom seksualnym” – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Biuro powstało na początku września i ma pomóc w walce z wykorzystywaniem seksualnym w polskim Kościele.


Instytucja ta jest przede wszystkim wsparciem dla delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, którym został abp Wojciech Polak. „Naszym zadaniem jest proponowanie różnych rozwiązań mających na celu ochronę małoletnich” – dodaje ks. Studnicki.

 

Więcej…
 
Abp Chaput o poglądach ks. Martina ws. LGBT: wprowadzają w błąd PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 20 września 2019 19:40
Amerykańscy biskupi przestrzegają przed niektórymi aspektami nauczania i działalności ks. Jamesa Martina. Oświadczenie w tej sprawie wydał abp Charles Chaput, metropolita Filadelfii a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatu USA ds. Świeckich, Małżeństwa, Rodziny i Młodzieży. Poparł go również bp Thomas Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield.

 

 

 

Więcej…
 
Papież do Malgaszów: zaczerpnę z waszej wiary PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 02 września 2019 22:43
„Pragnę was umocnić w wierze, a zarazem sam z niej zaczerpnąć” – mówił Franciszek w specjalnym przesłaniu do mieszkańców Madagaskaru, kraju, który jest drugim etapem jego afrykańskiej pielgrzymki. Papież przybędzie na tę wyspę w najbliższy piątek, 6 września i spędzi na niej trzy dni.


W swym przesłaniu Ojciec Święty podziękował Malgaszom za wysiłek włożony przygotowanie jego wizyty oraz za otoczenie jego podróży szczególną modlitwą zarówno w rodzinach, wspólnotach parafialnych, jak i szpitalach i więzieniach.

 

Więcej…
 
Kościół na Madagaskarze dzieli się powołaniami ze światem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 02 września 2019 22:20
Kościół na Madagaskarze coraz bardziej staje na własnych nogach i zaczyna dzielić się tym, co otrzymał w ciągu wieków ewangelizacji, m.in. wysyłając malgaskich misjonarzy na wszystkie kontynenty. Chrześcijanie zaczynają też odgrywać coraz większą rolę w społeczeństwie i życiu politycznym.


Przed papieską wizytą na Madagaskarze wskazuje na to o. Zdzisław Grad od 27 lat pracujący na tej wyspie. Misjonarz ze Zgromadzenia Słowa Bożego zauważa, że malgaska kultura szczodrości, hojności i pokrewieństwa dała doskonały fundament pod dialog ekumeniczny. Jest on wzorcowy na skalę światową.


Więcej…
 
Franciszek ogłosił 13 nowych kardynałów, nie ma wśród nich Polaka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 01 września 2019 21:48

Ojciec Święty zapowiedział zwołanie konsystorza, na którym kreuje 13 nowych kardynałów. Odbędzie się on 5 października. Franciszek wręczy wówczas birety kardynalskie 10 nowym kardynałom elektorom oraz 3 powyżej 80. roku życia, którzy nie będą mieli prawa udziału w konklawe. Papież stwierdził, że pochodzenie nowych kardynałów wyraża misyjne powołanie Kościoła, który wciąż głosi miłosierną miłość Boga ludziom na całym świecie.

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 06 października 2019 22:52
Więcej…
 
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 01 września 2019 21:16
Wieluń, Westerplatte i Warszawa - w tych miastach odbywały się dziś centralne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.


Poranne obchody rozpoczęły się w Wieluniu. W uroczystościach udział wzięli: Prezydent Andrzej Duda i Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. „Jako prezydent Republiki Federalnej Niemiec chcę państwa zapewnić, że nie zapomnimy. Będziemy zawsze pamiętać, chcemy o tym pamiętać i przyjmujemy tę odpowiedzialność, którą narzuca na nas nasza historia. Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i proszę o wybaczenie” - powiedział Frank-Walter Steinmeier.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 230