Kościół w Polsce
Abp Gądecki zapowiedział rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 06 października 2017 22:58

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański zapowiedział rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka. Przewodniczący Episkopatu Polski poinformował o tym podczas sesji naukowej w Belwederze, która poświęcona była tej wyjątkowej postaci w historii Kościoła w Polsce.

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Uwięzienie Królowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 07 lipca 2016 01:01

Jednym z wielu elementów przygotowywanych przez Kościół obchodów tysiąclecia chrztu Mieszka I była pielgrzymka kopii obrazu jasnogórskiego po Polsce. Z powodu różnych perturbacji stała się ona swoistym symbolem niełatwych stosunków między państwem a Kościołem w czasach PRL-u.

 

Przygotowania do świętowania okrągłej, tysięcznej rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Polan Kościół polski rozpoczął już w latach pięćdziesiątych XX w. Obchody stanowiły okazję do przypomnienia Polakom o ich chrześcijańskich korzeniach i siłą rzeczy miały charakter religijny. Już w 1957 r. rozpoczęła się Wielka Nowenna, która odmawiana była przez dziewięć lat, do 1966 r. Prymas Tysiąclecia pragnął również zaprosić na uroczystości ­papieża, na to jednak komunistyczne władze nie wyraziły zgody.

 

Więcej…
 
Bożonarodzeniowe życzenia Prymasa Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 24 grudnia 2015 19:11

„W Jezusie Chrystusie Bóg pochyla się nad każdym z nas, okazując nam swoją bliskość, czułość, miłość i miłosierdzie” – przypomina dziś abp Wojciech Polak. Za pośrednictwem Radia Watykańskiego złożył on życzenia wszystkim Polakom.

 

Jest to długa tradycja sięgająca jeszcze czasów kard. Stefana Wyszyńskiego, który podczas przedświątecznych wizyt w Watykanie zawsze odwiedzał naszą rozgłośnię i nagrywał życzenia do narodu. W tym roku abp Wojciech Polak zwraca uwagę na potrzebę otwarcia naszych serc na Tego, który przychodzi.

 

Więcej…
 
Jasna Góra: spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 25 sierpnia 2015 18:31

Stan przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży oraz obchody 1050. rocznicy chrztu Polski są głównymi tematami odbywającego się na Jasnej Górze spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych. Hierarchowie mają nadzieję, że oba te wydarzenia ożywią wiarę Polaków i przyczynią się do odnowienia moralnego oblicza narodu.

 

Kard. Stanisław Dziwisz poinformował, że spotkanie młodych w Krakowie cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza tych, którzy już takie wydarzenie przeżyli. Tylko w ciągu miesiąca od rozpoczęcia zapisów zarejestrowało się 220 tys. osób. „Logistycznie wszystkie sprawy musimy rozwiązać w tym roku, w przyszłym roku będą już tylko poprawki. Sprawy duszpasterskie, przygotowanie duchowe musi trwać do ostatniego dnia. Jan Paweł II powiedział, że kto kocha ten się nie starzeje, więc wszyscy, którzy kochają, mogą przyjść” – powiedział kard. Dziwisz.

 

Więcej…
 
Serpelice: „Golgota Młodych” PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 24 sierpnia 2015 17:33

W Serpelicach nad Bugiem trwa „Golgota Młodych” – ogólnopolskie spotkanie młodzieży, organizowane przez braci kapucynów Prowincji Warszawskiej. Do nadbużańskiej wioski przybyło ponad 800 osób.

 

Pięć dni niezwykłych rekolekcji przyciąga młodych ludzi, którzy chcą tutaj doświadczyć żywej relacji z Bogiem i umocnienia swojej wiary. „To jest spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem. Zawsze nam przyświeca idea wspólnotowego szukania wiary, spotkania z Panem we wspólnocie Kościoła, w sakramentach, w dzieleniu Słowem Bożym.

 

Więcej…
 
Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 17 sierpnia 2015 19:24

Na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś nowenna przed obchodzoną 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Ma ona charakter ogólnonarodowy i w tym roku wpisuje się w przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Nadal przybywają pielgrzymki piesze. Odbywają je nawet mieszkańcy Częstochowy.

 

„Wraz z Maryją chcemy dziękować za włączenie Polski do wspólnoty Kościoła i razem z Nią obudzić w sobie ducha ewangelizacji” – powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy o. Grzegorz Bartosik OFMConv.

 

 

Poprawiony: wtorek, 18 sierpnia 2015 05:33
Więcej…
 
Polska delegacja na Synod Biskupów PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 16 czerwca 2015 17:12

Sekretariat Synodu Biskupów opublikował kolejną listę uczestników zwyczajnego zgromadzenia synodalnego, które odbędzie się w październiku i zostanie poświęcone powołaniu i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym. Chodzi w szczególności o biskupów, którzy zostali wybrani przez swoje konferencje episkopatu na delegatów i ich zastępców, a następnie zatwierdzeni przez Ojca Świętego. Na podanej dziś do wiadomości liście znalazły się także nazwiska reprezentantów Konferencji Episkopatu Polski. Delegatami na Synod zostali arcybiskupi Stanisław Gądecki i Henryk Hoser oraz bp Jan Wątroba. Natomiast ich zastępcami są arcybiskupi Józef Michalik i Marek Jędraszewski.

 

Więcej…
 
Abp Gądecki o głównych zagadnieniach dokumentu synodalnego PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
sobota, 18 października 2014 15:36

Przyjęty wczoraj dokument końcowy synodu szczegółowo analizuje aktualną sytuację rodziny na świecie oraz główne zadania duszpasterskie względem niej. O jego krótką prezentację poprosiliśmy abp Stanisława Gądeckiego, który wniósł znaczący wkład w przebieg synodalnej debaty.

 

„Pierwsza część jest poświęcona analizie status quo, czyli, jaka jest w tej chwili sytuacja małżeństw i rodzin w całym świecie – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gądecki. – Bardzo dużo się mówi w pierwszej części o wielkości rodziny. Czyli o dobrych aspektach rodziny, centralnym miejscu doświadczenia rodzinnego w społeczeństwie i Kościele, o powołaniu ewangelizacyjnym samych rodzin.

 

Więcej…
 
Abp Stankiewicz krytycznie o dokumencie Synodu: tańczymy pod muzyczkę świata, świat potrzebuje Ewangelii, a nie jej podróbek PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 13 października 2014 18:30

Dzisiejszy dokument synodu budzi wiele kontrowersji. Nie jest z niego zadowolony arcybiskup Rygi Zbigniew Stankiewicz. Przyznaje jednak, że dokument jest lepszy niż się spodziewał, bo rozpoczął się przynajmniej od ewangelicznej wizji rodziny, a anomalie znalazły się dopiero w drugiej części dokumentu.

 

Więcej…
 
Kapłan męczennik PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
piątek, 03 października 2014 01:46

Alfons Popiełuszko przyszedł na świat 14 września 1947 r. w Okopach (woj. podlaskie). Był synem Władysława i Marianny, rolników. Rodzice od dzieciństwa kształtowali w nim wartości religijne i zwracali uwagę na potrzebę życia sakramentalnego. Prosty chłopak, zwyczajny kleryk, święty kapłan. Głosił Jezusa w trudnych czasach komunizmu.

 

Po maturze wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Tam zmienił imię Alfons na Jerzy. Jak wspominają jego koledzy kursowi, był zwyczajnym klerykiem, życzliwym kolegą, na którego zawsze można było liczyć. Sumiennie przykładał się do nauki, a przed snem śpiewał Godzinki. Na drugim roku seminarium został wcielony do jednostki specjalnej Ludowego Wojska Polskiego w Bartoszycach. Miał odwagę sprzeciwić się dowódcy, gdy ten zabronił mu modlić się na różańcu. Brał udział w zakazanych wspólnych modlitwach z klerykami. W czasie odbywania kar modlił się za swoich prześladowców.

 

Więcej…
 
Jana Góra: pielgrzymka małżeństw i rodzin PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 28 września 2014 17:41

Do odważanego wyrażania sprzeciwu wobec zagrożeń dla życia i rodziny wezwał na Jasnej Górze bp Andrzej Jeż z Tarnowa. Pod hasłem „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” w Sanktuarium odbyła się 30. pielgrzymka małżeństw i rodzin. W sposób szczególny modlono się za Kościoły domowe w Polsce, a także w intencji rozpoczynającego się już wkrótce Synodu Biskupów o rodzinie.

 

Więcej…
 
Wezwanie do modlitwy o pokój PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 28 września 2014 13:14

Kiedy piszę te słowa, świat jest w stanie wojny. W krajach Bliskiego Wschodu, na Ukrainie i w wielu zakątkach ziemi toczą się walki i giną nie tylko żołnierze, ale również cywile – kobiety i dzieci. Papież Franciszek zapytany przez dziennikarzy, czy wspólna modlitwa o pokój z patriarchą Konstantynopola, prezydentem Izraela i prezydentem Palestyny miała sens w obliczu toczącej się nadal wojny, odpowiedział, że „została otwarta brama modlitwy”. Przypomniał też, że „pokój jest darem, darem, na który zasługujemy naszą pracą”, i dodał, że obok „drogi dialogu, który jest ważny, istnieje również droga modlitwy”.

 

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3