Inne dzieła sakralne
Obrazy malowane drewnem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 17 września 2013 20:11

Redakcja serwisu „Via Ad Deum” właśnie otrzymała wiadomość od jednego z naszych współpracowników Firmy p. Zbigniewa Rząsy „Intarsja” z Krakowa.

 

 

Na organizowanych w Sosnowcu Targach dla Kościołów SACRO – SILESIA 2013, w dniach 21 – 22.09. 2013 r., po raz pierwszy w Polsce i na świecie zostanie zaprezentowana nietypowa kolekcja kilkunastu dzieł sztuki o tematyce biblijnej.

 

 

Poprawiony: wtorek, 17 września 2013 20:54
Więcej…
 
Kontemplacja Ikony - Maryja PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
środa, 21 sierpnia 2013 21:42

W sztuce ikonografii obraz, w który możemy się wpatrywać, ma nam powiadać o słowach Pisma świętego. Stąd przyjmuje się, że ikon się nie maluje, ale „pisze". Wpatrując się w wizerunek przedstawiony na ikonie możemy otworzyć się na działanie łaski Bożej i odkrywać drogę do zbawienia.

 

W centrum ikony znajduje się wizerunek Maryi. Zajmuje on najwięcej miejsca i pierwsze spojrzenia kierują się na Jej postać. Tak jakby Ona miała być kimś ważnym, na którym ma się skupić cała nasza uwaga. Ta „ważność" zostaje osłabiona, gdy zauważymy, że Matka Boża wskazuje ręką na Dzieciątko Jezus, które jest wkomponowane w lewą część ikony. Twarz Matki Najświętszej nie ma zachowanej proporcji elementów. Wydawać by się mogło, że to pewne niedopatrzenie twórcy, ale spróbujmy przyglądnąć się temu bliżej:

 

Poprawiony: środa, 21 sierpnia 2013 22:47
Więcej…