Wiara i duchowość
W oczekiwaniu na Zmartwychwstałego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 10 kwietnia 2022 19:33

Wkrótce Wielkanoc, najważniejsze święta w całym roku liturgicznym Kościoła. Uroczystości liturgiczne Wielkiego Tygodnia mają swoją głęboką wymowę i logikę. Niestety, często umyka to naszej uwadze i z konieczności koncentrujemy się na estetycznym uczestnictwie w nabożeństwach, bez głębszego zaangażowania płynącego ze świadomej wiary i zrozumienia liturgii. Dlatego warto prześledzić główne wątki Triduum Sacrum - Wielkiego Tygodnia.


Niedziela Palmowa jest wstępem i niejako zapowiedzią Wielkiego Tygodnia. Najpierw wspominamy tryumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Procesja z poświęconymi palmami przypomina entuzjazm tłumów, witających Króla wjeżdżającego pokornie na osiołku do Jerozolimy. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść tym zewnętrznym objawom entuzjazmu i głośnemu, radosnemu "Hosanna". Ci sami ludzie, którzy teraz Chrystusa witali, za kilka dni będą równie głośno krzyczeć: "Ukrzyżuj Go! Nie mamy króla poza cezarem!". Przypomni nam o tym wstrząsający opis Męki Pańskiej, czytany w czasie Mszy Świętej. To kontrastowe zestawienie radosnego uwielbienia z nienawiścią musi nas pobudzić do refleksji nad zmiennością i niewiernością człowieka. Spójrzmy jak łatwo i szybko zło wypiera z nas dobro, jaka krótka jest droga od podziwu do nienawiści. Przyjrzyjmy się szczególnie jak niestała jest nasza wiara, podatna na wpływ innych i reakcje tłumu.

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 10 kwietnia 2022 19:26
Więcej…
 
Pustynia pokus PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 20 lutego 2021 23:37

Weszliśmy w okres Wielkiego Postu, czasu przygotowującego nas do Zmartwychwstania Chrystusa. Jednak, aby nasza radość była pełna i dojrzała musimy najpierw wyjść na pustynię – wejść w siebie, wsłuchać się w głos Boga.


Potrzeba ucieczki na pustynię jest bardzo mocna w człowieku. Jest to pokusa ucieczki od innych ludzi, nawet najbliższych i bycia sam na sam z sobą, aż do ostrego bólu samotności. Pokusa pustyni, to także potrzeba serca - dokonania podsumowania lub zaplanowania życia. Pustynia staje się trudnym środowiskiem uzdrowienia i umocnienia.

 

 

Więcej…
 
Świętymi bądźcie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 01 listopada 2020 21:01

W dzisiejszą Uroczystość zamyślamy się nad świętością tych wszystkich, którzy stoją już przed obliczem Boga oraz nad naszą świętością, która jest celem i wyzwaniem dla nas na każdy dzień ziemskiego pielgrzymowania. Słowo Boże jest bardzo jasne i precyzyjne. Wszystkie czytania, krok po kroku pokazują nam, jak dołączyć do niezliczonej rzeszy świętych w królestwie niebieskim.


Wspominamy dzisiaj świętych, wszystkich świętych, gdyż wierzymy w prawdę świętych obcowania. Wierzymy, że Oni o nas pamiętają i pomagają nam dojść także do świętości, orędują za nami – przed Bogiem, tam, po drugiej stronie.

 

Poprawiony: niedziela, 01 listopada 2020 21:22
Więcej…
 
Modlitwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 22 września 2019 20:23

Modlitwa ustna powinna stawać się coraz bardziej uważna, czysta i prosta, i przez to powoli przeradzać się w modlitwę kontemplacyjną; od mówienia w milczenie, od modlitwy ustnej do modlitwy wewnętrznej. Człowiek zaczyna się modlić dlatego, że zaczął tęsknić.Modlitwa zewnętrzna jest właściwie tylko wyrazem tej wewnętrznej tęsknoty. Podstawą wszelkiej modlitwy jest wiara w obecnego nas Boga. Na medytacji czy podczas modlitwy nie otrzymujemy niczego z zewnątrz, ale docieramy do głębi duszy, gdzie jest mieszkanie Boga.

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Mieszka w nas Trójca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 15 czerwca 2019 23:10

Uroczystości Trójcy Świętej są następstwem Niedzieli Zesłania Ducha Świętego podkreślają, że dzieło zbawienia pochodzi od Ojca i realizuje się przez Syna w Duchu Świętym.


Jak jest dziś z praktyczną wiarą w Trójjedynego Boga? Czy np. w naszej osobistej modlitwie zwracamy się świadomie do trzech Osób: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego? Kim jest Duch Święty, najbardziej nieodgadniona osoba Trójcy Świętej?


Duch Święty - Trzecia Osoba Trójcy Świętej, dar dany Kościołowi w dniu Pięćdziesiątnicy. Będąc obecny we wspólnocie wierzących, działa On wśród nas także dziś.


 

Poprawiony: sobota, 15 czerwca 2019 23:19
Więcej…
 
Duch Święty drogą do Serca Jezusa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 09 czerwca 2019 21:09

W tym roku uroczystość Zesłania Ducha Świętego obchodzona jest w liturgii Kościoła w czerwcu, a więc miesiącu poświęconym Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Mamy tu dwie dosyć odmienne postawy duchowe, które z początku znacznie różnią się od siebie.

Nabożeństwo do Serca Jezusa jest w swojej treści i wymiarze szeroko pojętej sztuki bardzo rozwinięte. Spotyka się z szerokim wymiarem przedstawień plastycznych Jezusowego Serca. Spoglądając natomiast na kult Ducha Świętego zauważymy, że nie posiada tak bogatej ikonografii. Czcząc Trzecią Osobę Boską, mamy do czynienia z Kimś niewidzialnym, niedającym się przedstawić i umiejscowić.

 

 

Poprawiony: niedziela, 09 czerwca 2019 22:30
Więcej…
 
Pójdź za Mną PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 12 maja 2019 21:04

Przeżywamy okres wielkanocny, w którym coraz głębiej uświadamiamy sobie, że Odkupiciel wskazał nam jedyną pewną drogę w życiu: przez krzyż do chwały. W Wielki Piątek, śpiewaliśmy przy grobie Chrystusa: „Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud”, a w poranek wielkanocny rozbrzmiewało radosne „Alleluja”. Zmartwychwstał Jezus - Dobry Pasterz, który własne życie oddał za swoje owce i umarł na krzyżu za swoją owczarnię. W okresie paschalnym przed naszymi oczyma ukazuje się wyraziście obraz Chrystusa Dobrego Pasterza.

 

 

Poprawiony: niedziela, 12 maja 2019 12:26
Więcej…
 
Zaproszenie do przemiany PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 17 marca 2019 23:34

Na początku Wielkiego Postu Kościół wraz ze św. Łukaszem prowadzi nas na górę Tabor, żebyśmy mogli przeżyć tajemnicę Przemienienia, które się tam dokonało. Łaska ciszy i samotności pozwala usłyszeć Boga, Jego głos przenikający i przemieniający. Jezus często szedł na odludne, pustynne wzniesienia, aby tam na modlitwie doświadczyć obecności Ojca. W świętej ciszy obecności realizuje się pragnienie Boga i człowieka, aby być razem, wejść w głębię modlitwy przemieniającej, kreującej żywą relację dziecka Bożego z Ojcem Niebieskim.

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 17 marca 2019 23:41
Więcej…
 
Niedoceniony dar PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 17 lutego 2019 21:08

W świecie wirtualnym i rzeczywistym roi się od przekleństw, wulgaryzmów, złorzeczeń. Biblia zachęca do czegoś przeciwnego, do błogosławienia. Dlaczego więc tak rzadko to czynimy?

 

Bóg jest źródłem i dawcą wszystkich błogosławieństw, natomiast Jego Syn najdoskonalszym, najpełniejszym błogosławieństwem. Poprzez Jezusa Chrystusa wszyscy mamy udział w Bożym błogosławieństwie.

 

Więcej…
 
Skrupuły PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 12 lutego 2019 05:00

W udręce spowodowanej przez skrupuły zapomina się o tym, co najważniejsze, że odpuszczenie grzechów zawdzięczamy Miłosiernemu Bogu. Człowiekowi zaczyna się wydawać, iż rzeczą najważniejszą jest jak najdokładniejsze wyznanie swoich grzechów, jak najdokładniejsze odprawienie pokuty itp. A przecież, kiedy klękam przy konfesjonale, przychodzę wówczas do Chrystusa Zbawiciela, aby On w swoim miłosierdziu chciał mi wybaczyć moje grzechy. Wyznanie win świadczy o tym, że przychodzę w dobrej woli, i jest jedynie warunkiem rozgrzeszenia. Źródłem rozgrzeszenia jest sam Bóg, Jego miłosierdzie.


 

 

 

 

 

 

Poprawiony: wtorek, 12 lutego 2019 00:24
Więcej…
 
Chrzest źródłem odrodzenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 25 stycznia 2019 03:17

Dzisiaj wspominamy Nawrócenie św. Pawła Apostoła, kończymy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przebiegał on pod hasłem, pochodzącym z Ewangelii wg. św. Jana „Daj mi pić”. Można w tym miejscu zadać sobie pytanie: „Dlaczego to właśnie on zamyka tak ważny dla Kościoła Tydzień?”.Szaweł ( takie imię przed chrztem miał św. Paweł) był zdecydowanym i gorliwym prześladowcą Kościoła, był też świadkiem w kamieniowaniu św. Szczepana. Przełomowym momentem w jego życiu była podróż do Damaszku. W Dziejach Apostolskich znajdziemy opis nawrócenia się Szawła „Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?” „Kto jesteś, Panie?”- powiedział. A On: „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz.”


 

Poprawiony: niedziela, 13 stycznia 2019 16:55
Więcej…
 
Błogosławiona starość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 21 stycznia 2019 23:28

Życie człowieka jest darem, wspaniałym darem Boga Ojca. Stąd też należy je nieustannie przyjmować, jako dar, ale i zadanie. Chociaż ludźmi jesteśmy już od chwili poczęcia, to nimi też nieustannie się stajemy. Najpiękniej odpowiadamy Bogu dbając o nasz wszechstronny rozwój, poprzez dynamiczne podejście do każdego etapu życia, jako do swoistego zadania. Starość, a może lepiej wiek podeszły, ukazuje się nam w kolejnych etapach rozwoju człowieka, jako zadanie wyjątkowe i często niełatwe.

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 21 stycznia 2019 23:28
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 15