Malarstwo
Pani z Nowego Sącza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 06 maja 2021 20:29

Obraz nieznanego twórcy powstał prawdopodobnie w XVI w. i jest syntezą dwóch stylów, gotyckiego i renesansowego. „Skarb religijny i artystyczny” – tak określił go jeden z wybitnych znawców sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adam Bochnak. Uznał go za najpiękniejszy wizerunek Maryi na polskiej ziemi. Co więcej, poddał go dokładnej analizie i wysnuł wnioski odnośnie jego pochodzenia i stylu, które ogłosił drukiem. Obraz szczególny, wyjątkowy, niezwykle piękny zdobi ołtarz główny Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu.


Początki ikony ufundowanej prawdopodobnie przez Zofię Jordan z Zakliczyna datuje się na drugą połowę XVI w. Namalował ją techniką temperową na prostokątnej, półkoliście zwieńczonej desce lipowej o wymiarach 200×120 centymetrów nieznany malarz wywodzący się ze szkoły krakowskiej lub nowosądeckiej.

 

 

 

 

Więcej…
 
Historia obrazu Boga Ojca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 23 czerwca 2016 07:53

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ojca. Zapraszam Czytelników do zapoznania się z historią Obrazu Boga Ojca w dziwny sposób odnalezionego w Pawłoczy na Ukrainie.

 

"Via Ad Deum"

 

"W roku 1860 rodzice moi zamieszkali w Pawołoczy na Ukrainie, w Kijowszczyźnie w powiecie Skwirskim, mieście znanym z napadów tatarskich i hajdamackich. Wkrótce śp. Ojciec mój miał dziwny sen: zjawił się jakiś starzec i natarczywie żądał od ojca, by wykupił go od Żyda. Rano opowiedział ojciec ten sen matce, ale nie przywiązywał do niego żadnego znaczenia. W następną noc ten sam Starzec znowu śni się ojcu z tym samym żądaniem. Ojciec znowu opowiada matce, a matka mówi: ale nie wiesz przecie od jakiego Żyda. Ten sam sen powtarza się trzeciej nocy, a ojciec we śnie zapytuje Starca, od jakiego Żyda ma go wykupić."

 

Poprawiony: czwartek, 23 czerwca 2016 20:14
Więcej…
 
O obrazie Pana Jezusa Cierpiącego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 20 marca 2016 00:00

Według opinii rzeczoznawców pochodzący z XVII w., namalowany został farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 89 x 106 cm. Wykonane przez nieznanego autora dzieło posiada wysoką wartość artystyczną. Z ciemnego tła obrazu wyłania się postać umęczonego Chrystusa. Na pierwszym planie, w pełnym świetle ukazane jest oblicze i obnażony prawy Bok z szeroko otwartą Raną. W głębi obrazu, z lewego ramienia spada szkarłatna szata osłaniająca Chrystusa w pół postaci.

 

 

Twarz Chrystusa ukazuje ogrom cierpienia. „Wzgardzony był i odtrącony przez ludzi. Mąż boleści oswojony z cierpieniem (Iz 53,3)”. Przekrwione oczy, w niezmiernym wysiłku ściągnięte brwi, zapadłe policzki i w bolesnym skurczu rozchylone usta wyrażają niewypowiedzianą mękę. Lecz „spodobało się Panu zmiażdżyć Go cierpieniem (Iz 53,10)”. Obie dłonie ujmują rozległą Ranę Boku. U dołu obrazu na tle szkarłatnej szaty widnieje napis, który wyraża pełną boleści skargę Chrystusa: ZOBACZ GRZESZNY COM CIERPIAŁ ZATWE GRZECHÓW ZŁOŚCI Z PRZYCZYN ICH OTUŻ BOK MOY OTWARTEY MIŁOŚCI.

 

Poprawiony: wtorek, 23 lutego 2016 12:42
Więcej…
 
Obraz Miłosierdzia Bożego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 05 października 2015 05:40

Jego geneza wiąże się z objawieniem, jakie miała s. Faustyna w celi płockiego klasztoru 22 lutego 1931 roku. Wieczorem, kiedy byłam w celi - zanotowała - ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady (...) Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: "Jezu, ufam Tobie" (Dz. 47).

 

 

 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 05 października 2015 22:57
Więcej…
 
Najświętsza Maryja Panna Śnieżna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 04 sierpnia 2014 20:18

Według tradycji klasztoru, obraz poświęcony i obdarowany odpustami miał być podarowany przez papieża Urbana VIII do nowo ufundowanego klasztoru i kościoła w roku 1634.

 

 

Salus Populi Romani

 


Przedstawia on cud z jakim związana jest budowa Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie w roku 431. Znajduje się tam obraz Matki Bożej Salus Populi Romani - Wybawienie Ludu Rzymskiego, jest najbardziej ukochaną i czczoną ikoną maryjną w Rzymie.

 

 

Więcej…
 
Tam, gdzie króluje Matka Boża Królowa Rodzin... PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 20 maja 2014 22:24

Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin znajduje się w kościele farnym Świętej Trójcy w Kościerzynie. Od XVII wieku czczony jest tam obraz Matki Bożej zwanej Madonną Kościerską. O niezwykłym kulcie obrazu świadczą liczne pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin.

 

 

Obecność obrazu Marii Panny w kościerskim kościele wyjaśnia dawna historia Rzymu. W latach 352–356 papieżem był Liberiusz. Za jego czasów patrycjusz rzymski Jan, nie mając potomstwa, postanowił wraz z małżonką Najświętszą Maryję Pannę uczynić spadkobierczynią swoich dóbr. Oboje modlili się o szczególny znak dla siebie.

 

Poprawiony: wtorek, 20 maja 2014 22:27
Więcej…
 
Matka Boża Ursynowska Wytrwale Szukająca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 25 stycznia 2014 01:00

Dzisiaj zapraszam Was do zapoznania się z pięknym, prawie nieznanym obrazem Matki Bożej.

 

" Via Ad Deum"

 

 

Obraz namalowany na płótnie lnianym techniką olejną, niesygnowany, niedatowany, zakomponowany jest w prostokącie stojącym, o wymiarach 90 x 112 cm; przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus w geście błogosławiącym.

 

Poprawiony: piątek, 24 stycznia 2014 17:13
Więcej…