Sakramenty, sakramentalia, egzorcyzmy
Zabawa czy zagrożenie? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 30 października 2022 18:08

Wraz z szeroko rozumianym postępem do naszego kraju, kultury napływają i wpisują się w kalendarz różne święta, zwyczaje. Czy zawsze są one dla nas dobre. Wiele kontrowersji budzi nie tylko w środowisku katolickim obchodzenie Halloween. Dlatego, aby przybliżyć ten problem, jego skalę poprosiłam o wypowiedź ks. Tomasza Stefanowskiego SAC, egzorcystę.


‒ Moim zdaniem problem HALLOWEEN jest złożony. Można dostrzec w nim przynajmniej dwa aspekty. Pierwszy to przeżywanie tego dnia przez satanistów lub grupy o charakterze okultystycznym. Ci ludzie traktują „święto” HALLOWEEN, jako czas posiadający szczególną moc. Jak pisze ks. Posacki, „Noc HALLOWEEN łączą z wieczorem tzw. czarnych mszy i orgii seksualnych, związanych z jednoczeniem się z demonami; wiąże się to także ze składaniem ofiar z ludzi w kulcie satanistycznym, o czym świadczą wypowiedzi byłych satanistów, naocznych świadków tych zdarzeń.”(ks. Aleksander Posacki, Encyklopedia zagrożeń duchowych, s. 273, Radom, 2009).

 

 

Poprawiony: niedziela, 30 października 2022 19:08
Więcej…
 
Spowiedź jest "spoko" PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 20 maja 2013 01:56

Sakrament spowiedzi jest „dramatem” rozpisanym na poszczególne akty, rozgrywającym się w rzeczywistości sięgającej daleko poza to, co naszym oczom widoczne, wreszcie mającym niezliczoną ilość bohaterów. Na coś takiego mógł wpaść w swojej nieograniczonej niczym logice sam Najwyższy, Bezimienny, który objawił się w swoim Synu a teraz przychodzi jako Duch Święty, rozpalając nasze wnętrzności.

 

Rozpocznijmy od „przestrzeni”. Najczęściej wszystko rozgrywa się w konfesjonale. Choć niekoniecznie tak być musi. Niektórzy wchodzą w „cud duchowego uzdrowienia” w innych miejscach, spowiadając się „twarzą w twarz”. I tak np. raz do roku pola lednickie zamieniają się w królestwo niewidzialnych konfesjonałów. Tysiące młodych, pod nagusieńkim niebem jedna się z Miłosiernym. Ale przestrzeń „sakramentu miłosierdzia” sięga jeszcze dalej, głębiej, nie jest ograniczona materią. Kiedy przystępujemy do spowiedzi, decydujemy się jednocześnie na całkowicie darmowy lot ku światu, który określamy mianem „wieczności”. A tam nie ma ani czasu, ani przestrzeni. Jest On i Jego Królestwo, żywioł „radości”, o której nam się nie śniło, a wszystko pachnie „pokojem”, o sile rażenia, której nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Sakrament pokuty i pojednania rozgrywa się zatem nie tylko tu, gdzie w tej chwili jesteśmy. Całe „niebo” staje się świadkiem naszego „powrotu”, a Ten, który miłuje cierpliwie podnosi nas (powalonych przez grzech na glebę) radując się, że „oto ten, który był umarły – ożył”…

 

Więcej…
 
Czym jest dla mnie Eucharystia? PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
czwartek, 25 kwietnia 2013 00:06

Jest największym cudem, który dokonuje się w szarej codzienności. Nie towarzyszą mu nadzwyczajne znaki ani fanfary, ale cisza i zwyczajność najczęściej poranka. Potrzebuję włożyć wiele trudu, by każdy raz dostrzegać ten cud. Zawsze towarzyszy mi świadomość, że do niego nie dorastam i bylejakości mojego uczestnictwa w nim.

   
   

W Eucharystii kontempluję Boga, który się wyniszczył dla mnie i uniżył aż do odrobiny chleba. Czuję się jednocześnie zaproszona, by odbywać tę samą drogę unicestwiając swoje samolubne ja. Gdy kontempluję Hostię jest mi łatwiej przyjmować moją nicość. Skupiając się na Niej mogę w takich chwilach pozostawić siebie, oderwać się trochę od ziemi.

     
   

Więcej…
 
Egzorcysta to też ksiądz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 13 kwietnia 2013 20:06

Temat egzorcyzmów w ostatnim czasie stał się dość popularny. Może ze względu na pewne kontrowersje, jakie budzi w niektórych ludziach, może trochę przez mgiełkę tajemniczości, klimat strachu, jaki wokół tych modlitw próbuje się stworzyć. Takie podejście jest dość płytkie i przypomina raczej film grozy. To zagadnienie posiada wymiar wieloaspektowy. Dlatego warto mu się dokładniej przyjrzeć.

Z myślą o Czytenikach naszego Serwisu poprosiłam ks. Tomasza Stefanowskiego SAC, egzorcystę o podzielenie się swoimi refleksjami, uwagami na ten temat.

 

 

Poprawiony: sobota, 31 października 2020 20:05
Więcej…
 
Pierwsza Komunia Święta - święto sakramentalne czy święto prezentów? PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
piątek, 12 kwietnia 2013 17:49

Trwa jeszcze okres Wielkanocny, ale też pomału zbliżamy się do czasu,  kiedy to nasze dzieci także będą mogły uczestniczyć w tym ważnym sakramencie jakim jest Eucharystia. Czas, który pozwoli głębiej uczestniczyć w tej pamiątce śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa po przez przyjmowania Jego Ciała i Krwi, która daje każdemu chrześcijaninowi życie wieczne, która pozwala na realne zjednoczenie się z naszym Odkupicielem.

 

Uczestniczenie w sakramencie Eucharystii jest szczególnie ważnym elementem życia chrześcijańskiego  W życiu każdego naprawdę wierzącego chrześcijanina moment przyjęcia Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa powinien być szczególnym wydarzeniem i największym skarbem jaki
otrzymuje w sakramencie Komunii Świętej. Przyjmując Jezusa Chrystusa do swojego serca, do swojego życia pozwalamy na pełne uczestniczenie Chrystusa w naszym życiu otrzymując życie, którego nie otrzymamy w żaden inny sposób i od nikogo innego. O przyjmowaniu Ciała i Krwi mówi też sam Jezus: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (Jan 6,53-54).

 

Więcej…
 
Eucharystia siłą przebicia PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
wtorek, 09 kwietnia 2013 23:29

Eucharystia daje człowiekowi perspektywę życia. Bowiem nie można żyć bez perspektywy, nie można żyć bez nadziei na przyszłość. Eucharystia pokazuje, jest jak lampa, która rozświetla moją przyszłość: co mnie może czekać. A równocześnie daje mi siłę do wytrwałego czekania, czy to na zmianę mojego życia, czy na zmianę życia tych, z którymi żyję, którzy są dla mnie, mogą być dla mnie wielką udręką.. Równocześnie dając perspektywę życia, Eucharystia daje mi „siłę przebicia”, żeby się przedwcześnie nie wycofał z życia, nie uciekł od tego, co wydaje mi się teraz za trudne , żebym się nie załamał.

 

Więcej…
 
Fundamentalne znaczenie liturgii dla Kościoła PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 11 marca 2013 16:30

Połamał chleb

 

Eucharystia buduje Kościół przez konsekrację. W Liście św. Pawła do Rzymian czytamy: „Proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała wasze na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej”. Inaczej mówiąc: czyńcie także i wy to, co uczynił Jezus, stańcie się i wy eucharystią dla Boga! On złożył siebie Bogu w ofierze jako miłą woń; ofiarujcie się i wy na ofiarę żywą i miłą dla Boga! A Jezus mówi: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Czyńcie to, co jest istotne w tym, co ja zrobiłem; złóżcie i wy swoje ciała na ofiarę, jak widzicie, że ja uczyniłem. „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”. W tym nakazie Jezusa jest coś bardziej naglącego i uderzającego. My jesteśmy Jego „ciałem”, Jego członkami; dlatego to tak jakby Jezus powiedział: Pozwólcie Mi ofiarować Ojcu to moje Ciało, którym wy jesteście; nie przeszkadzajcie mi ofiarować siebie samego Ojcu; ja nie mogę ofiarować się całkowicie Ojcu, dopóki choćby jeden członek mego Ciała wzbrania się ofiarować wraz ze mną. Dopełnijcie więc to, czego brakuje mojej ofierze; czyńcie radość moją pełną.

 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2