Abp Szewczuk: Rosja chce zniszczyć nasz naród PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 10 kwietnia 2022 18:34
„To nie atak na struktury państwa, ale wojna totalna, której celem jest zniszczenie naszego narodu” – mówi w codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Jako przykład przywołał masakrę, której dopuścili się rosyjscy żołnierze w cerkwi w obwodzie czernihowskim. Rosjanie zamienili miejsce modlitwy w izbę tortur, w której przesłuchiwali i mordowali niewinnych mieszkańców wioski.


To, że mamy do czynienia z wojną totalną, możemy rozpoznać po okropnościach, których Rosjanie dokonują w naszych miastach i wsiach – podkreśla abp Szewczuk. Zaznacza, że okupanci łamią podstawowe przykazania Dekalogu, uważając się jednocześnie za chrześcijan.

 


„W tę niedziele chrześcijanie idą do swoich kościołów, gdzie wspominają trzy pierwsze przykazania Dekalogu. Bóg mówi do swojego narodu: «nie będziesz miał bogów cudzych przede mną, nie będziesz wzywał nadaremno imienia Bożego i pamiętaj, aby dzień święty święcił». Te trzy przykazania określają naszą relację z Bogiem. Tymczasem na światło dziennie wychodzą okrutne zbrodnie, które wstrząsnęły nami wszystkimi – mówi abp Szewczuk. – We wsi Łukaszywka, okupanci zbezcześcili prawosławną zabytkową cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, w której urządzili swój sztab. Tam przesłuchiwali, torturowali i zabijali mieszkańców. Dookoła cerkwi znaleziono dziesiątki ciał niewinnych ludzi. Ci, którzy nazywają siebie prawosławnymi chrześcijanami, zbezcześcili świątynię, i zamienili miejsce czci Bożego Imienia, w izbę tortur, zastraszania i morderstw. Boże, pomóż nam, szanować relację z Tobą, pomóż nam być Twoimi dobrymi dziećmi. Naucz nas tak szanować święty dzień, jak ty tego od nas oczekujesz.“


Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zaapelował także o modlitwę w intencji Odessy, gdzie wprowadzono całodobową godzinę policyjną. Przypomniał, że choć jest niedziela, mieszkańcy tego miasta nad Morzem Czarnym nie mogą modlić się w swoich świątyniach. „Dlatego proszę o modlitwę za to miasto, które jest perłą Ukrainy oraz za cały nasz naród. Ofiarujmy niedzielną Eucharystię za zwycięstwo dobra nad złem na Ukrainie, za wyzwolenie ukraińskiej ziemi od niesprawiedliwego okupanta” – apeluje abp Szewczuk.

 

źródło: