Nauczanie Kościoła
VI niedziela zwykła PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 15 lutego 2020 23:39

Niedziela, 16 lutego 2020 roku


VI tydzień zwykły, Rok AKażdej niedzieli podczas Eucharystii możemy wspólnie z rodziną słuchać słowa Bożego. Jesteśmy szczęściarzami, jak powiedziałby jeden z moich współbraci. Słowo Boże jest bowiem jak orzeźwiający balsam, który łagodzi zranioną przez współczesny świat duszę człowieka. W drodze do prawdziwego szczęścia, które może dać tylko Bóg, potrzebna jest jednak wiara i niezachwiana ufność w moc Boga, który zaprasza człowieka, aby szedł Jego drogami. Mówi o tym dzisiaj Księga Syracydesa: Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania, a dochować wierności jest Jego upodobaniem. Położył przed tobą ogień i wodę, co zechcesz, po to wyciągniesz rękę. Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się podoba, to będzie ci dane (Syr 15, 15-17).

 

Poprawiony: niedziela, 23 lutego 2020 13:46
Więcej…
 
V niedziela zwykła PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 09 lutego 2020 03:41

Niedziela, 9 lutego 2020 roku


V tydzień zwykły, Rok A

Wielka tajemnica wiary!

 

 

Sól ziemi i światło świata!

 

Pamiętam czasy, kiedy do naszego domu przychodziła sąsiadka, by pożyczyć trochę soli. Po jakimś czasie mama szła do niej w tym samym celu. Użyczanie sobie takich drobnych rzeczy było kiedyś czymś bardzo normalnym.


Poprawiony: niedziela, 09 lutego 2020 22:21
Więcej…
 
Wtorek pierwszego tygodnia Adwentu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 02 grudnia 2019 23:14

Wtorek, 3 grudnia 2019 roku


I tydzień Adwentu, Rok A


Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli... (por. Łk 10, 23-24).

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 02 grudnia 2019 23:23
Więcej…
 
Poniedziałek Pierwszego Tygodnia Adwentu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 02 grudnia 2018 20:31

Poniedziałek Pierwszego Tygodnia Adwentu


I tydzień Adwentu, Rok C

 

Wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera

 

3 grudnia 2018 roku

 

 


Rozpoczęliśmy czas Adwentu, po raz kolejny w naszym życiu rozpoczynamy czas oczekiwania. Czym jest dla mnie Adwent? Zjadaniem codziennie jednej czekoladki z kalendarza? Porannym wstawaniem na roraty, a po nich raczeniem się kakao i drożdżówką w salce parafialnej? Czasem ćwiczeniem silnej woli w niejedzeniu słodyczy, niepaleniu papierosów lub odmawianiem konkretnej modlitwy co dzień? Ciężko znaleźć coś nowego, co mogłoby urozmaicić ten czas, z którym chyba ostatnimi laty sobie do końca nie radzimy.


Poprawiony: niedziela, 02 grudnia 2018 20:48
Więcej…
 
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Trzecia Msza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 02 listopada 2018 04:25

Piątek, 2 listopada 2018 roku,

XXX Tydzień zwykły, Rok B


Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Trzecia Msza

 

 

Dziś każdy z nas wyruszył z domu do kościoła. Po zakończonej Mszy Świętej z pewnością uda się jakąś drogą na cmentarz, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Później na piechotę lub jakimś środkiem lokomocji wróci do swego domu. Codzienne wędrowanie różnymi drogami jest zatem wpisane w nasze życie.

Poprawiony: piątek, 02 listopada 2018 22:56
Więcej…
 
XI Niedziela Zwykła PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 16 czerwca 2018 23:52

Niedziela, 17 czerwca 2018 roku


XI Tydzień Zwykły, Rok B


Kupiłem kiedyś ziarno gorczycy w sklepie spożywczym i wziąłem je w dłoń, aby lepiej zrozumieć przesłanie Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. Jest to jedno z najmniejszych ziaren. Trzeba je trzymać delikatnie, bo łatwo można je zniszczyć. Trzymane między palcem wskazującym a kciukiem jest niewidoczne. Palce całkowicie je przykrywają. Tylko czuje się, że jest. Ale kiedy z ziarna wykiełkuje roślina i wyrośnie, staje się wielkim drzewem, jak to opisuje Biblia. Takim drzewem, które jeszcze innym daje schronienie.Z czym porównamy królestwo Boże? […] Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu (Mk 4, 30-32).

Poprawiony: poniedziałek, 25 czerwca 2018 22:59
Więcej…
 
IV Niedziela Wielkanocna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 21 kwietnia 2018 22:54

Niedziela, 22 kwietnia 2018 roku,

IV Tydzień Wielkanocny, Rok B


Dzisiaj rozpoczyna się „Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne” oraz w intencji kapłanów. Każdy z nas powinien w tym czasie powinien zwrócić uwagę na to, że troska o dobrego kapłana jest wyrazem starań o własną wiarę. Dla człowieka wierzącego, któremu zależy na życiu religijnym, nie może być obojętne, jakiego kapłana spotka na drogach swego życia. Jest rzeczą jasną, że każdy kapłan ważnie rozgrzeszy i odprawi Mszę Świętą. Jednak w życiu człowieka czymś bardzo ważnym jest spotkanie z dobrym, mądrym i pobożnym kapłanem. Wydaje się jednak, że nie mamy wielkiego wyboru, że spotykamy kapłanów takich, jacy się trafią, jacy są do nas posłani. Ale w pewnej mierze mamy wpływ na te spotkania. Trzeba sobie uświadomić, że każdy kapłan jest narzędziem w rękach Boga. To On posyła go do ludzi. Ale przez modlitwę w intencji kapłanów możemy wypraszać lepsze i owocne spotkania. Zawsze kiedy przygotowujemy się do spowiedzi, po rachunku sumienia, po żalu za grzechy i postanowieniu poprawy, należy prosić Boga o światło dla tego księdza, który będzie nam udzielał rozgrzeszenia. Przed Mszą Świętą trzeba prosić Boga, by wspólny czas słuchania słowa Bożego głoszonego w ramach homilii został jak najlepiej wykorzystany.

Poprawiony: piątek, 27 kwietnia 2018 22:38
Więcej…
 
VI Niedziela Zwykła PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 11 lutego 2018 00:40

Niedziela 11 lutego 2018 roku,

VI Tydzień zwykły, Rok B, II

 

Jako chrześcijanie, katolicy, w każdą niedzielę trochę czasu poświęcamy Bogu. Chcemy się z Nim spotkać, by usłyszeć słowo do nas skierowane i by skorzystać z Uczty dla nas przygotowanej. Dziś Światowy Dzień Chorego i w wielu kościołach odbywają się specjalne spotkania dla chorych. Kościół chce przygarnąć tych, co cierpią zarówno na ciele, jak i na duszy.

 

Poprawiony: poniedziałek, 12 lutego 2018 15:49
Więcej…
 
IV Niedziela Adwentu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 18 grudnia 2016 07:54

Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej małżonki!


Może się zrodzić pytanie, czegóż tak bał się ten sprawiedliwy mąż Józef? Oto staje on wobec macierzyństwa zaślubionej, lecz jeszcze niewprowadzonej do domu Maryi. Dziś pewnie mamy trochę trudności ze zrozumieniem takiej sytuacji, gdyż wiele dziewcząt idzie do ślubu jako matki, a przynajmniej nie w dziewictwie. Jednak wtedy Józef miał prawo dziwić się, zwłaszcza że tak bardzo dobrze znał swoją wybrankę. Z góry wyklucza możliwość zdrady. On wierzy w uczciwość Maryi, a ponieważ jest prawowiernym  Żydem – dlatego dopuszcza możliwość jakiejś tajemniczej Bożej ingerencji. Przecież tyle o tym mówiło się w historii Izraela. O tych wszystkich cudach zdziałanych zwłaszcza w czasie wędrówki do Ziemi Obiecanej. No, ale skoro przeczuwa czy dopuszcza…, to czemu chce odejść – zapyta ktoś. Właśnie dlatego, że w taką możliwość uwierzył.

 

 

Poprawiony: wtorek, 20 grudnia 2016 23:36
Więcej…
 
Komentarz na niedzielę 17.07.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 16 lipca 2016 23:12

XVI Niedziela Zwykła, rok CPwt 30,10-14; Kol 1,15-20; Łk 10,25-37


Ewangeliczne ugoszczenie Pana Jezusa odbywa się trochę inaczej. Podejmują Go dwie gospodynie, Maria siada przy Jezusie, Marta podejmuje obowiązki pani domu. Marta ma żal do swojej siostry, która zostawiła ją samą z całym ciężarem pracy, jest to uczucie dla wielu z nas znane, nieraz w życiu się zdarzyło, że ciężar całej pracy spadł na nasze barki, a ci którzy mieli nas pomóc gdzieś się ulotnili. Wydawałoby się logiczne, że Jezus powinien upomnieć Marię, a tym czasem dzieje się zupełnie inaczej, dlaczego?


Poprawiony: sobota, 16 lipca 2016 23:14
Więcej…
 
Komentarz na niedzielę 15.05.2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 14 maja 2016 23:00

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego


J 20, 19-23


Krótko przed aresztowaniem Jezus uprzedził uczniów, że nie będzie dostępny przez jakiś czas, potem jednak znowu Go zobaczą. Oni będą się smucić w tym czasie, a świat będzie się cieszył. Za kilka dni i oni się rozradują. Przywódcy religijni, którzy wymusili na prokuratorze rzymskim Piłacie skazanie Jezusa na ukrzyżowanie, triumfują. Trzeciego dnia od ukrzyżowania, Maria Magdalena pierwsza spotkała żywego Jezusa.

 

Poprawiony: niedziela, 15 maja 2016 15:15
Więcej…
 
Czwartek Pierwszego Tygodnia Adwentu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 02 grudnia 2015 22:27

Jezus w dzisiejszej Ewangelii mocno podkreśla, iż same tylko słowa – a więc także modlitwa – nie wystarczą, aby wejść do królestwa niebieskiego.

Co więc należy czynić, aby do tego królestwa wejść?

Odpowiedź brzmi:

Słuchać słów Jezusa i wypełniać je.

 

 

Poprawiony: środa, 02 grudnia 2015 22:28
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2