Papież Franciszek: Życie i nauczanie
Mocny apel Franciszka do Putina o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci - tekst integralny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 02 października 2022 17:02
Przebieg wojny na Ukrainie stał się na tyle poważny i wyniszczający, że budzi wielki niepokój z powodu groźby eskalacji nuklearnej oraz niekontrolowanych i katastrofalnych skutków w skali globalnej. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański, apelując do prezydenta Putina o przerwanie spirali przemocy i śmierci, a do prezydenta Ukrainy o otwartość na poważne propozycje pokojowe. Wczoraj Papież rozmawiał w Watykanie z doradczynię prezydenta Ukrainy, Aloną Verbytską.

Publikujemy tekst papieskiego rozważania:

 

 

 

 

Więcej…
 
Papież apeluje na Anioł Pański o położenie kresu wojnie na Ukrainie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 02 października 2022 16:47
Przebieg wojny na Ukrainie stał się na tyle poważny i wyniszczający, że budzi wielki niepokój z powodu groźby eskalacji nuklearnej oraz katastrofalnych skutków w skali globalnej. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański, apelując do prezydenta Putina o przerwanie spirali przemocy i śmierci, a do prezydenta Ukrainy o otwartość na poważne propozycje pokojowe.

 

 

 

Więcej…
 
Papież apeluje o wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
niedziela, 10 kwietnia 2022 18:57
Ojciec Święty zaapelował o zawieszenie broni i wielkanocny rozejm, który na drodze negocjacji pozwoli osiągnąć prawdziwy pokój na Ukrainie. Papież mówił o tym na Anioł Pański, przypominając o potwornych masakrach nadal dokonywanych na bezbronnych cywilach.


Franciszek nawiązał do słów, które Anioł powiedział do Maryi w czasie zwiastowania: „Dla Boga nie ma bowiem nic niemożliwego”.

 

Więcej…
 
Franciszek podziękował za pielgrzymkę na Maltę PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
poniedziałek, 04 kwietnia 2022 22:09
Papież Franciszek odwiedził rano bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie przed ikoną Salus Populi Romani dziękował za swą pielgrzymkę na Maltę. Wracając z wyspy do Rzymu Ojciec Święty powiedział podróżującym z nim dziennikarzom, że była to bardzo intensywna, ale piękna podróż. Powtórzył też, że gotowy jest udać się do Kijowa, oraz że planowane jest jego spotkanie z patriarchą Cyrylem, które mogłoby się odbyć na Bliskim Wschodzie.

 

 

 

Więcej…
 
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Watykanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 01 kwietnia 2022 21:13
„Papieska pielgrzymka do Polski byłaby sposobnością do spotkania z dwoma narodami, zarówno z Polakami, jak z Ukraińcami” – powiedział po audiencji u Franciszka prezydent Andrzej Duda. Dodał, że na temat ewentualnej podróży Papieża nie może podać jeszcze żadnych szczegółów, bo tak się umówił z Ojcem Świętym.


Polski prezydent spędził w Watykanie kilka godzin. Przez 35 minut rozmawiał z Papieżem, modlił się przed grobem św. Jana Pawła II i jak sam zaznaczył, odbył długie spotkanie z watykańskim sekretarzem stanu i szefem papieskiej dyplomacji. Na podstawie posiadanej wiedzy, informował o wojnie na Ukrainie oraz o sytuacji dwumilionowej rzeszy uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce. „Nazywamy ich gośćmi z Ukrainy” – powiedział Papieżowi Andrzej Duda.

 

Więcej…
 
Papież do osób z autyzmem: jesteście dla społeczeństwa wielkim dobrem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 01 kwietnia 2022 21:05
Papież Franciszek przyjął w Watykanie przedstawicieli Włoskiej Fundacji Autyzmu. Wskazał, że ludzie zmagający się z tym zaburzeniem rozwoju są zbyt często spychani na margines, tymczasem stanowią wielkie dobro dla społeczeństwa. Ojciec Święty zaznaczył, że obecnie świat przeżywa czas ciężkiej próby, ale zbliżająca się Wielkanoc przypomina nam, że śmierć nie ma ostatniego słowa, a nadzieję przynoszą właśnie najsłabsi i bezbronni.


Papież podkreślił, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek, problemy, którymi zajmuje się fundacja, mają kluczowe znaczenie. „Realizując projekty badawcze i inicjatywy na rzecz najsłabszych, wnosicie cenny wkład w walkę z kulturą odrzucenia, która jest niezwykle rozpowszechniona w naszym społeczeństwie, zbytnio skoncentrowanym na konkurencji i zysku. Jesteśmy ofiarami tej kultury wykluczenia” – zauważył Franciszek.

 

 

Poprawiony: piątek, 01 kwietnia 2022 22:36
Więcej…
 
Papież: w obliczu okrutnej wojny powierzmy się Maryi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 25 marca 2022 22:58
W Bazylice Św. Piotra Papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu pokutnemu, połączonemu z aktem zawierzenia Matce Bożej całego świata, szczególnie Ukrainy i Rosji. Podkreślił, że w tych dniach, kiedy bomby niszczą domy Ukraińców, szczególnie potrzebujemy Boga, który jako jedyny usuwa zło, łagodzi urazy i przywraca sercom pokój.


Papież poświęcił swoją homilię sakramentowi pokuty i pojednania. Zaznaczył, że w centrum spowiedzi są nie nasze grzechy, ale Boże przebaczenie. Pojednanie jest przede wszystkim wyjściem miłosiernego Ojca ku nam, a nie tylko naszym krokiem skierowanym ku Bogu. „Odkryjmy spowiedź na nowo jako sakrament radości, gdzie zło, które nas zawstydza, staje się okazją do doświadczenia serdecznego uścisku Ojca. To jest właśnie sedno spowiedzi” – wskazał Franciszek.

 

Więcej…
 
Papież zawierza Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
piątek, 25 marca 2022 22:51
„W tej godzinie ludzkość, wyczerpana i wstrząśnięta, stoi wraz z Tobą pod krzyżem. I potrzebuje zawierzyć się Tobie, potrzebuje poprzez Ciebie poświęcić się Chrystusowi. Naród ukraiński i naród rosyjski, które czczą Cię z miłością, uciekają się do Ciebie…” – te słowa znajdują się w akcie poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.


Ta modlitwa stanowi prosty i pokorny gest tego, kto wierzy i ufa w moc modlitwy, a nie w siłę zbrojeń. Tekst aktu jest przeplatany cytatami z wielkiej tradycji maryjnej Kościoła. Matka Boga to tytuł, którym czci się Maryję zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Matka Miłosierdzia jest zwrotem, który pojawia się również w modlitwie „Salve Regina”. „To Bóg dał nam Ciebie i w twoim Niepokalanym Sercu umieścił schronienie dla Kościoła i ludzkości”. Te słowa przywołują objawienia z Fatimy: „Bóg postanowił ustanowić nabożeństwo do mojego Niepokalanego Serca…” oraz „Moje Niepokalane Serce będzie waszym schronieniem”. Ta wzmianka o schronieniu jest echem starożytnej modlitwy maryjnej „Sub tuum praesidium”. „Zatem uciekamy się do Ciebie, pukamy do drzwi Twego Serca, my, Twoje umiłowane dzieci, które w każdym czasie niestrudzenie nawiedzasz i zachęcasz do nawrócenia. W tej mrocznej godzinie przyjdź i pociesz nas”.

Więcej…
 
Papież o inwazji Rosji na Ukrainę: to haniebna wojna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
czwartek, 24 marca 2022 23:30
Dobra polityka nigdy nie jest owocem dominacji i siły, ale kultury troski o człowieka, jego godność i nasz wspólny dom. Dowodem tego jest ta haniebna wojna, której jesteśmy świadkami – zauważył Papież Franciszek podczas audiencji dla przedstawicielek jednego z włoskich chrześcijańskich stowarzyszeń kobiecych (Centro Femminile Italiano).


Ojciec Święty przyznał, że dla osób należących do jego pokolenia, widok tego, co dzieje się na Ukrainie, jest nie do zniesienia. Podkreślił, że przyczyną tej przemocy jest właśnie logika siły, dominująca w tzw. geopolityce. „Dowodzi tego historia ostatnich siedemdziesięciu lat, w których nigdy nie brakowało wojen regionalnych. Teraz jednak pojawiła się wojna, która ma większy wymiar i zagraża bezpieczeństwu całego świata” – zaznaczył Franciszek.


Więcej…
 
Papież prosi o modlitwę o pokój i za rządzących PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 23 marca 2022 21:24
Papież apeluje o modlitwę przed piątkowym Aktem Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Niech ten akt wyjedna światu pokój – mówił Franciszek podczas audiencji ogólnej.


O modlitewne przygotowanie tego wydarzenia Papież prosił w sposób szczególny Polaków.

 

 

 

Więcej…
 
Papież apeluje o modlitwę i dzwoni do Zełenskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 22 marca 2022 20:19

Papież apeluje o modlitwę o pokój i współudział w zapowiedzianym na piątek akcie konsekracji. „Zapraszam wszystkie wspólnoty i każdego wierzącego do przyłączenia się do mnie w piątek, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w dokonaniu uroczystego aktu poświęcenia ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi, aby Ona, Królowa Pokoju, wyjednała światu pokój” – napisał Franciszek na Twitterze.

 

 

 

Więcej…
 
Papież: wołanie o pokój i powstrzymanie przemocy na Ukrainie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
środa, 16 marca 2022 20:15
W dzisiejszej katechezie Papież nawiązał do biblijnego opisu Potopu, który opowiada, że Bóg, rozgoryczony powszechną niegodziwością ludzi i deprawacją ich życia, uznał, że popełnił błąd stwarzając ich, i dlatego postanowił ich zgładzić. Czasami w poczuciu bezsilności wobec zła lub głosów różnych „proroków nieszczęścia” zdarza się i nam pomyśleć, że byłoby lepiej się nie narodzić.


W obliczu destrukcji, okrucieństwa, wyobraźnia podsuwa nam czasami obraz ostatecznej katastrofy, jakby współczesnego potopu, który sprawi, że wszyscy zginiemy.


„To może się wydarzyć poprzez ewentualną wojnę atomową. «Następnego dnia» po tym, jeśli jeszcze będziemy, dni i ludzkie istnienia – trzeba będzie wszystko zacząć od nowa – podkreślił Papież. Zniszczenie wszystkiego, aby zacząć od zera. Nie chcę oczywiście, banalizować tematu postępu. Wydaje mi się jednak, że w naszej podświadomości coraz mocniej zakorzenia się symbol potopu. Obecna pandemia w niemałym stopniu obciąża przecież nasze beztroskie wyobrażenie spraw, które mają znaczenie dla życia i jego przeznaczenia.“

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 170