Życie Kościoła
Postawy liturgiczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
sobota, 05 września 2020 23:04

Jako pełniący funkcje Animatora Liturgicznej Służby Ołtarza; Ceremoniarza; Lektora  chciałbym przedstawić wszystkim wiernym podstawowe zasady i postawy podczas Liturgii oparte na Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału OWMR ; Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR ; Ceremoniał Liturgicznej Posługi Biskupów dostosowany do zwyczajów diecezji polskich (Caeremoniale Episcoporum).


Postawy liturgiczne

 

Poprawne wykonywanie posługi liturgicznej wymaga od członków służby przyjmowania odpowiednich postaw, służących zewnętrznej jedności zgromadzenia. Każda postawa jest także znakiem pewnej rzeczywistości duchowej, która wyraża się właśnie poprzez przyjętą postawę ciała (por. WEP 4751[Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR (9 marca 2005 r.]),  OWMR 43[Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego ustęp 43).

 

Poprawiony: sobota, 05 września 2020 23:27
Więcej…
 
Polska: program duszpasterski „W mocy Bożego Ducha” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
wtorek, 04 grudnia 2018 18:53
Wraz z pierwszą Niedzielą Adwentu Kościół w Polsce rozpoczął realizację programu duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”. Jest on częścią dwuletniego cyklu zatytułowanego „Duch, Który umacnia miłość” - poświęconego Duchowi Świętemu.


Mówi abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu.

 

 

Więcej…
 
Matka Boża w sari PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 21 maja 2018 10:14

Ludzie, którzy tutaj przychodzą, mają w dłoniach zapalone świeczki owinięte wianuszkami z kwiatów. Wierni przymykają oczy i oddają się medytacji. Modlitwa daje wolność i siłę.

 

A dokąd Matka Boża tak przyciąga? Do kościoła, który znajduje się na Shivajinagar w Bangalurze, w południowych Indiach.

 

Patronka Dobrego Zdrowia

 

„Znajduję trochę czasu i odwiedzam «Boże sari». Zatrzymuję się na chwilę, rozglądając się dookoła, jak zawsze. Wielu przybywa tutaj z małymi dziećmi, by prosić Matkę Bożą o zdrowie dla nich. Patrzę, jak maluchy, nie rozumiejące jeszcze sensu modlitwy, wpatrują się w statuę Matki, na której ręku spoczywa mały Jezus. Lekki gwar, skupione twarze… Atmosferę tego miejsca trudno opisać słowami.

 

Więcej…
 
Bierzmowanie to nie matura z wiary PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 02 kwietnia 2018 20:29

„Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska?” – takie prowokacyjne pytanie postawili organizatorzy IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się na Jasnej Górze.

 

Bierzmowanie należy do „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego” – podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego. Ale zdaje się, że mało kto z nas myśli o bierzmowaniu jako sakramencie inicjacji, a zdecydowanie częściej uważamy je za „sakrament dojrzałości chrześcijańskiej”, chociaż takie określenie w KKK pojawia się tylko raz…

 

Więcej…
 
Konsekrowani w służbie chorym PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
niedziela, 18 lutego 2018 23:55

Szaleni, bez reszty oddani Miłości, na której ciche wezwanie odpowiedzieli, ślubując życie według ewangelicznych rad czystości, ubóstwa i posłuszeństwa…

 

Charyzmat Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego zakłada pochylanie się nad przestrzeniami życia i trudów człowieka zawartymi w opisie z Ośmiu Błogosławieństw oraz szerzenie prawdy o Bożym miłosierdziu równolegle czynem, słowem i modlitwą, o czym pisała w Dzienniczku św. s. Faustyna. W tym duchu siostry prowadzą w Wilnie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki.

 

Życie w miłości – do końca

 

W ramach opieki stacjonarnej i domowej siostry Jezusa Miłosiernego świadczą pomoc osobom dotkniętym chorobami nowotworowymi i innymi, w ostatniej fazie życia tych osób. Pomoc osobom chorym oraz członkom ich rodzin jest udzielana nieodpłatnie. Tu chory może czuć się jak w domu, otrzymując wsparcie medyczne, duchowe, socjalne, prawne i psychologiczne.

 

Więcej…
 
Ksiądz, który odgadł PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
środa, 08 listopada 2017 02:59

Do pastuszków fatimskich przychodziło wielu księży, aby ich przesłuchać, sprawdzić ich wiarygodność, ale tylko o jednym mówi się, że poszedł z dziećmi na Cova da Iria i pomodlił się z nimi na różańcu.

 

Padre Francisco da Cruz nie po raz pierwszy był wtedy w Fatimie. Cztery lata wcześniej odegrał bardzo ważną rolę w życiu najstarszej z widzących.

 

Pierwsza Komunia Łucji

 

Maria Rosa w domu uczyła katechizmu zarówno swoje dzieci, jak i te z sąsiedztwa. Najmłodsza z rodzeństwa pojmowała szybciej niż inne, dlatego zaprowadziła ją do księdza proboszcza na egzamin dopuszczający do sakramentu Komunii, choć Łucja miała dopiero sześć lat. Proboszcz był pod wrażeniem odpowiedzi dziewczynki, mimo to uznał, że jest za mała, by przystąpić do Stołu Pańskiego.

 

Więcej…
 
Ósme mocarstwo PDF Drukuj Email
Wpisany przez TOMASZ32-VAD   
poniedziałek, 17 kwietnia 2017 16:10

Przez trzydzieści lat budował największe w kraju wydawnictwo chrześcijańskie. Podobno sam św. Maksymilian Kolbe przychodził do niego po nauki. Pewnego dnia w 1926 r. jednym podpisem przekazał wszystko na własność diecezji warszawskiej. A sam zaczął budować od początku.

 

W encyklopedii z 1916 r. ks. Kłopotowski został opisany jako „szczerze katolicki dziennikarz”. Można się zastanawiać, czy owa szczerość dotyczyła bardziej katolicyzmu, czy raczej dziennikarstwa. Z całą pewnością wiadomo, że obie rzeczywistości traktował z najwyższym entuzjazmem. Dlatego rok po przekazaniu starej firmy wypatrzył przy ul. Tamka 46 w Warszawie kilka wolnych pomieszczeń w budynku „Kuriera Warszawskiego”.

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 17 kwietnia 2017 19:07
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 36