Droga Krzyżowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
sobota, 09 kwietnia 2022 04:52

Kolejne rozważanie Drogi Krzyżowej zostało przygotowane przez redakcję serwisu. Jest może skromne, ale też warte aby podjąć się jego rozważenia. Skłania ono do głębszego zastanowienia się na poszczególnych częściach - stacjach a nawet sięgnąć do Pisma Świętego, aby zrozumieć sens śmierci i zmartwychwstania Jezusa.  Ewangelie pozwalają nam na zgłębianie tej całej tajemnicy śmierci i zmartwychwstania a także pomagają w odkrywaniu prawdy o naszym postępowaniu, poznaniu naszych słabości, błędów i grzechów, ukazują właściwą drogę prowadzącą do zbawienia. Pomagają również w zrozumieniu cierpienia innych, w jego akceptacji i poszanowaniu. Bez poznania nauki Chrystusa, bez poznawania woli Boga na podstawie Biblii ciężko nam będzie odpowiedzieć sobie na wiele nurtujących nas pytań, szczególnie tych, które odnoszą się do cierpienia człowieka, jego znaczenia dla zbawienia. Zapraszamy do rozważania Drogi Krzyżowej a poniższa modlitwa niech nam pomoże w głębszym jej rozważaniu.


Panie Boże! Stoję przed Tobą Panie z krzyżem swojej codzienności, moich smutków i radości. Pozwól mi istocie grzesznej uczestniczyć w Twojej Świętej Drodze Krzyżowej, to ja i moje grzechy stały się przyczyną tego strasznego cierpienia. Proszę pokornie spraw, aby moje serce na nowo zrozumiało i poczuło Twoją Miłość. Niech ten czas Wielkiego Postu pozwoli mi przygotować się godnie na Twoje Zmartwychwstanie. Amen


 

 

 

Stacja I   Pan Jezus na śmierć skazany

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...


Na Pana Jezusa wydano wyrok śmierci, chociaż nikt z sądzących go nie potrafił udowodnić mu winy. Niewinny człowiek ma umrzeć. Niestety sąd nad Chrystusem odbywa się nadal. Ile razy jest On osądzany i skazywany, a nawet wzgardzony przez ludzi? Rozpoczynając krzyżową wędrówkę z Chrystusem zastanówmy się, czy nie osądziłam bliźniego zbyt pochopnie, czy pozwoliłam mu, aby powiedział wszystko to, co ma na swoją obronę? Czy moja duma i pycha wzięły górę?


Każda szczera spowiedź jest niczym błaganie o miłosierdzie. Czy potrafię docenić potęgę tego sakramentu? Może lepszym wyjściem będzie miłosierne przebaczenie naszemu winowajcy? Przecież w Sakramencie Pokuty dostępujemy Bożego Miłosierdzia.


Może zanim kogoś osądzę, odpowiem sobie szczerze na pytanie: "Czy chcę, aby tak osądził mnie Chrystus?"

 

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich niesprawiedliwie osądzonych, za wszystkich skazanych na różne wyroki a także za wszystkie sądy, aby nad każdym wyrokiem i ludźmi sądzącymi czuwał sam Bóg, aby każdy wyrok i każda osoba mogła doświadczyć miłosierdzia, przebaczenia lub aby ogłaszane wyroki były rzeczywiście sprawiedliwe, aby dawały także skazanym światło na ich życie, na ich sytuację i mogły przemieniać ich życie na to wartościowe. Módlmy się także za nas wszystkich, abyśmy pochopnie i niesprawiedliwie nikogo nie osądzali pamiętając o tym, że każdy sąd zabija drugiego człowieka i nas samych -  nasze serca zamykają się na miłość względem bliźniego .

 

Stacja II Pan Jezus przyjmuje krzyż

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...


Popatrzmy jak najświętszy człowiek bierze ciężki krzyż na swoje ramiona. Krzyż, który był przewidziany dla złoczyńców, najbardziej chyba okrutną metodą śmierci. Ma on być nie tylko wypełnieniem woli Ojca, ale także otwarciem Nieba dla nas.


Tylko droga poprzez krzyż, pełna trudności i wyrzeczeń prowadzi do Nieba. Ile razy wybieraliśmy tą łatwiejszą, krótszą?

 

Boże, daj mi siłę, aby iść do Ciebie drogą pełną upadków, wyrzeczeń. Trzymaj mnie mocno za rękę i nie pozwól zapomnieć, że jesteśmy na niej razem. Ty i ja.

MODLITWA: Módlmy się o to, abyśmy potrafili przyjąć wolę Bożą, nawet, gdy wiąże się ona z przyjęciem cierpienia, które prowadzi do poznania Boga, doświadczenia Jego miłości. Módlmy się także za tych, którzy nie potrafią lub nie są w stanie przyjąć tak ciężkiego krzyża, którzy go odrzucają nie chcąc doświadczyć obecności Chrystusa, aby Bóg pomagał im w akceptacji tego co może nie jest lekkie, przyjemne, ale prowadzi do zbawienia.

Stacja III Pierwszy upadek

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...

 

Pan Jezus upada pod ciężarem krzyża na ziemię. Nie skarży się. Upadek pokazuje nam człowieczeństwo Syna Bożego. Nasze grzechy stanowią ciężar krzyża Jezusowego. Jezus nie wywyższa się, jest pełen pokory, której nam brak.


Niech nasze serca kształtują się na wzór serca Jezusowego, czyli były pełne pokory i zjednoczone z Bogiem.

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którzy upadli lub upadają pod ciężarem swoich grzechów a także za tych, którzy niosą brzemiona innych, którzy upadają pod ich ciężarem, aby Bóg pomagał nam wszystkim podnosić się z tych upadków wierząc, że każdy upadek może też dawać dobre owoce wiary, nawrócenia, aby dawał nam siły do niesienia dalej naszego krzyża.

Stacja IV Pan Jezus spotyka swoją Matkę

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...

Maryja współcierpi duchowo ze swoim Synem. Ona doskonale wie, przez co teraz przechodzi Jej Syn. Kim dla mnie jest Maryja i jaką rolę odgrywa w moim życiu?


Czy kiedy moi bliscy, znajomi współcierpieli razem ze mną nie było mi lżej? Niech, więc Maryja będzie nam wzorem i towarzyszką w trudnych chwilach naszego cierpienia i współcierpienia z bliźnimi.

 

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którzy nie rozumieją sensu cierpienia, którzy drwią lub nie szanują osób cierpiących a także za tych, którzy widząc nasze cierpienia mogli przyjmować je z wiarą, zrozumieniem, pokorą, aby Bóg kruszył zatwardziałość serc tych, którzy nie rozumieją sensu cierpienia i dawał siły tym, którzy z nami współcierpią. Módlmy się o to, aby na naszej drodze cierpienia nie zabrakło kochających nas osób a szczególnie Maryi, która tak bardzo rozumie tych, którzy idą drogą krzyża, którzy podobnie jak Jej Syn podążają na Golgotę ofiarowując swoje cierpienie za innych, przebaczając tym, którzy przyczynili się lub przyczyniają do ciężaru niesionego krzyża. Módlmy się także za naszych rodziców, szczególnie tych chorych, cierpiących, opuszczonych - o wytrwałość w wierze, o siły do dalszej wędrówki przez życie.


Stacja V Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...


Szymon doznaje wielkiej łaski, gdyż oto Jezus wyróżnia go z tłumu i zaprasza go do udziału w dziele odkupienia. Łaska Boża, która spoczęła na nim sprawiła, że stał się uczniem Chrystusa. Postać Szymona to jakby odbicie każdego z nas, gdyż poprzez Chrzest święty, a później kolejne sakramenty staliśmy się uczniami Chrystusa. Co to znaczy być uczniem Chrystusa? Uczeń powinien upodabniać się do swojego Mistrza, czyli tak jak tutaj czynić dobro, nieść pokój, dobroć i miłość wszelkiemu stworzeniu.


Przyjrzyjmy się sobie i odpowiedzmy sobie szczerze "Czy nadal godzien jestem nazywać siebie dzieckiem Bożym?" " Co powinnam w sobie zmienić?"

 

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którzy uczestniczą w cierpieniach innych prosząc o siły dla nich, o wiarę w sens cierpienia a także za tych, którzy widząc cierpienie innych dokładają starań do większego cierpienia drugiego człowieka, aby Bóg przebaczył im ten brak miłości, zrozumienia, szacunku.

 

Stacja VI Weronika ociera twarz Panu Jezusowi

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...


Święta Weronika przedziera się przez tłum ludzi, strażników, pokonuje wszelkie trudności, aby otrzeć twarz Chrystusowi. Jest to jej świadectwo wiary, chce być blisko Niego. Widzi umęczone i pełne bólu oblicze Jezusa.


Czy mnie byłoby na taki gest, odważne przyznanie się do wiary? Ile razy widząc Chrystusa w bliźnich zachowałam się jak św. Weronika i pospieszyłam im z pomocą?


MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którym brakuje wiary, odwagi i sił, aby pomagać innym w cierpieniu, za tych, którzy w obliczu cierpienia odwracają się od cierpiących zostawiając ich w samotności, zapominają o tych, którzy cierpią a którym potrzebna jest pomoc, wsparcie choćby dobrym słowem lub skromnym uczynkiem, który mógłby przynieść ulgę w cierpieniu prosząc o światło dla takich ludzi i przebaczenie ich słabości, braku wiary, odwagi i zrozumienia sensu cierpienia.

 

Stacja VII Jezus upada po raz drugi


Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...


Drugi upadek zawsze jest gorszy, boleśniejszy. Wiele osób z tłumu zastanawia się, czy znajdzie w sobie na tyle siły, aby się podźwignąć i iść dalej. Tymczasem Jezus zbiera w sobie resztki sił, aby iść dalej. Z pewnością będąc na miejscu Chrystusa nie jeden resztkami sił poprosiłby o wykonanie wyroku, byłoby prościej, łatwiej.  Jezus uczy nas, aby z każdego upadku podnosić się i próbować iść.


Czy ja znajdę w sobie na tyle siły, aby zachować się tak jak mój Mistrz?


Odwagi i wsparcia niech dodadzą nam słowa z Ewangelii św. Marka: "Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony."

 

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którzy upadając po raz kolejny nie widzą sensu podnoszenia się z upadku, z grzechu, za tych wszystkich, którzy boją się, poddają się lub wstydzą prosić o pomoc Tego, który sens cierpienia zna doskonale i Który może pomagać każdemu w podnoszeniu się z upadków, który także leczy zranione rany i przebacza te wszystkie ciężkie przewinienia dodając sił do dalszej drogi i tkwią dalej w grzechu prosząc Boga o siły i wiarę w przezwyciężeniu swoich słabości, pokus.


Stacja VIII Pan Jezus przemawia do płaczących niewiast

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...

 

W tej stacji padają kolejne ważne słowa dla nas. Jezus uświadamia nam, że On jest krzewem winnym, a my Jego latoroślami. Tylko mając korzenie w Bogu i poprzez budowanie wszystkie na Nim mamy szansę na piękny i obfity owoc. Czas Wielkiego Postu jest więc wspaniałą okazją, aby popracować nad sobą, nawrócić się. Skorzystajmy z Jego wezwania do nawrócenia się.


Płaczące niewiasty są tu symbolem ludzkiej słabości. Nie mamy płakać, narzekać na krzyż powszedniego dnia, ale kroczyć śmiało za Chrystusem.


Czy potrafię i chcę iść za Nim?

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którzy mają zatwardziałe serca, aby Bóg kruszył je i pozwalał kochać tych wszystkich, którzy cierpią, doświadczają różnych problemów oraz pomagać każdemu, kto pomocy potrzebuje, aby zamiast krzywdy czynili dobro i okazywali współczucie i zrozumienie. Módlmy się także nas wszystkich, abyśmy nie bali się okazywać to co czujemy widząc cierpiących, aby nasz stosunek do takich ludzi opierał się na miłości i pragnieniu niesienia pomocy.

Stacja IX Trzeci upadek Pana Jezusa

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...

 

Kolejny raz Jezus upada pod ciężarem krzyża, składającego się z naszych grzechów, występków i zaniedbań. Najgorsze są chyba grzechy, które popełniamy kolejny raz mimo szczerej spowiedzi, chęci poprawy.


Odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie, "Czy chcę naprawdę skończyć z nim i wyrwać ten powtarzający się grzech ze swojego serca raz na zawsze?"


Jestem w stanie zrobić to dla Jezusa?

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którzy upadli wchodząc w najcięższe grzechy, aby Bóg dał im światło na ich postępowanie, aby mogli zobaczyć swoje uczynki i zwrócili się ku Bogu otrzymując przebaczenie a także za nas wszystkich, abyśmy mogli pomagać z miłością wszystkim upadającym i próbującym się podnieść z tak ciężkich upadków, aby Bóg pomagał nam w przebaczaniu tych wszystkich krzywd, które nas spotkały ze strony tych, którzy tak nisko upadli, którzy nas skrzywdzili i abyśmy czynili to z miłością do bliźniego i do Chrystusa.

Stacja X Obnażenie Pana Jezusa

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...

 

Publiczne obnażenie Jezusa było uczynieniem z Niego pośmiewiska, ukazanie, że jest teraz nikim. Ubiór świadczy o człowieku, określa jego pozycję w społeczeństwie. Dlaczego zabiegamy wciąż o dobra doczesne, a nie troszczymy się należycie o sprawy duchowe? Przecież Chrystus nie patrzy na nasz strój tylko serce.

MODLITWA: Módlmy się za nas wszystkich o czystość naszych serc, o czystość naszych sumień, aby Bóg przebaczył nam nasze grzechy, które czynią z nas ludzi pysznych, chciwych, skąpych, zazdrosnych, pozbawionych wartości moralnych, etycznych, chrześcijańskich i które nie pozwalają nam na pełnienie woli Bożej, które przesłaniają nam prawdę o nas - o naszej grzeszności, słabości i bezradności wobec pokus złego. Prośmy Boga o pomoc w walce z tymi wszystkimi pokusami złego, które niszczą nasze życie i wprowadzają nas w śmierć.

Stacja XI Pan Jezus przybity do krzyża

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...

 

Śmierć poprzez ukrzyżowanie była karą dla najokrutniejszych złoczyńców. Dlaczego więc Bóg wybrał właśnie taką śmierć dla swojego ukochanego Syna? Chrystus świadomie bierze na siebie cały ból wiążący się z ukrzyżowaniem.

 

Miejmy przed oczyma widok niewinnie cierpiącego na Krzyżu Chrystusa i świadomość tego, że grzesząc na nowo przybijam Go do krzyża. Czy tak naprawdę chcę tego?

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którzy sprzeciwili i sprzeciwiają się Bogu i odrzucają Boże Miłosierdzie, którzy zaprzedają swoją duszę złemu skazując się na potępienie, aby Bóg pomógł im w nawróceniu i przebaczył im grzechy, aby mogli skierować swoje serce ku Temu, który dał się przybić do krzyża dla ich zbawienia, aby zrozumieli, że tylko wierząc w Chrystusa mogą otrzymać życie wieczne i uniknąć wiecznego potępienia.

Stacja XII Pan Jezus umiera na krzyżu

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...


Wypełnia się synowska ofiara złożona Bogu z Miłości do Niego i każdego z człowieka. Przed śmiercią Jezus modli się słowami "Boże, mój Boże mój ,czemuś mnie opuścił?" Jak bliskie każdemu z nas są te słowa, ile razy zwracamy się nimi do Boga?


Pamiętajmy, że krzyż to nie tylko cierpienie, ale i nasz symbol zwycięstwa. To właśnie on otworzył nam drzwi do Nieba.

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich, którzy sprzeciwiają się życiu oraz tych, którzy drwią z Chrystusowego krzyża, na którym zawisło zbawienie całego świata, aby w krzyżu ujrzeli wybawienie dla siebie i innych, aby uwierzyli w zbawczą śmierć Chrystusa na krzyżu i tak jak Dobry Łotr uznali swoją grzeszność i prosili o Miłosierdzie. Módlmy się także za cały Kościół, aby wzorując się na miłości Chrystusa mógł nieść Dobrą Nowinę całemu światu jednocząc wszystkich, którzy pragną uwierzyć w Chrystusa i otrzymać zbawienie. Módlmy się także za wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące o skrócenie cierpienia i łaskę zbawienia.

Stacja XIII Zdjęcie z krzyża

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...


Ciało umęczonego, martwego Syna trzyma w swoich rękach Matka Boża. Trudno chyba wyobrazić sobie, co przeżywała.


W milczeniu i modlitwie bądźmy z Maryją, spróbujmy wsłuchać się w to ,co chce nam powiedzieć.

MODLITWA: Módlmy się za wszystkich niewierzących, chorych na duszy i ciele, za głodujących, cierpiących prześladowania za wiarę w Chrystusa, za samotnych, opuszczonych i starszych, aby w Chrystusie odnaleźli źródło życia, ulgę w cierpieniu, pocieszenie w trudnych chwilach i miłość, której często człowiekowi brakuje. Módlmy się także za wszystkie dzieci : poczęte, zabijane w łonach matek, porzucane, w domach dziecka i innych placówkach - aby Bóg ofiarował im to wszystko czego potrzebują, a wszystkie dzieci zabijane aby Bóg przyjął je do siebie. Módlmy się także z nas, aby Bóg uzdolnił nas do kochania i akceptacji każdego dziecka - jako daru Bożego i Bożego Błogosławieństwa, abyśmy nie bali się i nie wahali ofiarowywać siebie oraz wszelką potrzebną pomoc z miłości względem dzieci.

Stacja XIV Złożenie Pana Jezusa do grobu

Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie...


Pan Jezus został złożony do grobu, aby po trzech dniach Zmartwychwstać.


Co ja robię teraz tu na ziemi, aby kiedy już nadejdzie koniec mojej ziemskiej wędrówki razem ze Zmartwychwstałym Chrystusem cieszyć się życiem wiecznym? Walczmy, więc o to spotkanie już teraz, dzisiaj!!


MODLITWA: Módlmy się za wszystkich zmarłych, aby Bóg okazał swoje Miłosierdzie i przyjął każdego do swego Królestwa.


ŹRÓDŁO FOTO: www.sanktuarium-wawolnica.pl


tekst: Beata Fabiś

Poprawiony: piątek, 08 kwietnia 2022 22:38